Co motywuje młodych do pracy? Brak pieniędzy i perspektyw

Aż 80 proc. osób do 30. roku życia zdecydowałoby się na zmianę pracy ze względu na zarobki - wynika z raportu “Młodzi na rynku pracy. Jak jej szukają? Gdzie ją znajdują?” portalu Absolvent.pl

Co motywuje młodych do pracy? Brak pieniędzy i perspektyw
Źródło zdjęć: © © Dudarev Mikhail - Fotolia.com

28.01.2014 | aktual.: 29.01.2014 09:09

Aż 80 proc. osób do 30. roku życia zdecydowałoby się na zmianę pracy ze względu na zarobki - wynika z raportu “Młodzi na rynku pracy. Jak jej szukają? Gdzie ją znajdują?” portalu Absolvent.pl.

- Warto zauważyć, że wysokie zarobki - jako najważniejszy cel pracy - były wskazywane po transformacji ustrojowej w 1991 r. i nadal, ponad dwie dekady później, pozostają aktualne w świadomości społecznej - mówi dr Agnieszka Maciuk-Grochowska z Uniwerystetu Warszawskiego i dyrektor pionu HR w Erbud Industry.

- Tym samym można pokusić się o hipotezę, że młode pokolenie, wchodzące obecnie na rynek pracy, nadal jest raczej motywowane brakiem (pieniędzy, mieszkania, perspektyw, środków do życia), a tym samym skoncentrowanie na rozwiązywaniu bieżących problemów - komentuje Maciuk-Grochowska.

Jej zdaniem, w rezultacie rzadziej spotykane jest myślenie w kategoriach rozwoju i osiągania długofalowych celów. - Niestety, taka postawa zwykle ma również swoje negatywne konsekwencje w wymiarze gospodarczym, hamując zrównoważony rozwój i innowacyjność - wyjaśnia.

W czasach kryzysu młodzi oczekują również możliwości podnoszenia swoich kwalifikacji (37 proc.) i stabilnej formy zatrudnienia (34 proc.). Dla co czwartego badanego istotny jest elastyczny czas pracy oraz dogodna lokalizacja firmy. Natomiast co piąty ankietowany byłby skłonny zmienić pracę ze względu na lepszą atmosferę w firmie.

AK/W.PL

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)