Co przyniesie IV kwartał?
Koniec trzeciego kwartału miał negatywne zakończenie na rynkach finansowych. Zagraniczne indeksy akcji zniżkowały, powróciła niepewności a brak konkretów w sprawie Grecji grał na nerwach inwestorom.
03.10.2011 11:09
Dzisiaj w Luxemburgu odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Eurogrupy, na którym ministrowie finansów będą dyskutowali o postępach w prowadzaniu reform przez grecki rząd. Jak na razie wszelkie proponowane rozwiązania w sprawie kryzysu zadłużenia w strefie euro maja bardzo krótkoterminowy charakter, a to nie zadawala rynków, które czekają na konkretny plan, który mógłby poprawić sytuację na dłużej. Jeśli nie pojawią się konkretne działania, IV kwartał będzie ciężki dla rynków finansowych.
Na rynku walutowym podczas piątkowej sesji , kończącej jednocześnie tydzień, miesiąc i kwartał, głównym beneficjentem atmosfery niepokoju był dolar amerykański i jen japoński. Euro powróciło do trendu spadkowego. Opublikowane w piątek dane dotyczące inflacji CPI w strefie euro, która wyniosła we wrześniu aż 3,0% rok do roku, odsuwają nadzieje na rychłe obniżki stóp procentowych przez ECB. Co więcej, zdaniem Europejskiego Banku Centralnego obecny poziom stóp procentowych jest dość niski, tym samym o dalszym obniżeniu koszty pieniądza zacznie myśleć w przypadku ewentualnego pogorszenia się perspektyw gospodarczych. Dodatkowo USD dostał wsparcie w postaci wyższego odczytu indeksu Uniwersytetu Michigan a także indeksu aktywności Chicago PMI we wrześniu. Dzisiaj para EURUSD znajduje się na nowych minimach lokalnych.
W tym tygodniu oprócz debat w kwestii Grecji dość duże znaczenie powinny mieć publikowane dane makroekonomiczne, a w szczególności piątkowy raport z amerykańskiego rynku pracy a także wskaźniki aktywności z USA. Dzisiaj poznamy odczyt indeksu ISM- analitycy oczekują nieznacznego spadku aktywności w sektorze przemysłowym we wrześniu, jednak w dalszym ciągu oczekują, iż indeks utrzyma się powyżej istotnej bariery 50pkt.
EURPLN
Od zeszłego czwartku na eurozłotym utrzymuje się węższy zakres wahań. Para jak na razie broni oporu w rejonie 4,44-4,4440, jednak wzrost niepewności na rynku może być symptomem do przełamania tego poziomu powrotu w rejon wrześniowych maksimów lokalnych. Najbliższe wsparcie wyznaczają okolice 4,4150.
EURUSD
Brak siły na przełamanie oporu na poziomie 1,3700 przyczynił się do spadków na EURUSD> W dniu dzisiejszym zostało ustanowione nowe minimum lokalne. Najbliższym wsparciem pozostaje poziom 1,33, gdzie przebiega zniesienie 78,6% Fibo całości fali wzrostowej z poziomu 1,2852. Krótkoterminową strefę oporu wyznaczają okolice 1,3560/80.
GBPUSD
Podobnie jak euro, dzisiaj funt znalazł się na nowych minimach. GBPUSD zszedł poniżej poziomu 1,55, jednak zdołał utrzymać się powyżej wsparcia w postaci 61,8% zniesienia całości wzrostów z okolic 1,5328. Poziom 1,5477 jest jak na razie broniony . Techniczny obraz rynku wskazuje, iż odreagowanie w okolice 100-okresowej średniej na wykresie godzinowym (rejon 1,5610) mogą być dobrą okazją do sprzedaży GBP z krótkim SL.
EURJPY
EURJPY broni jak na razie wsparcia w postaci wrześniowego minimum, jednak bardzo słaby sentyment do euro, a także sytuacja techniczna na wykresach o krótszym interwale czasowym wskazuje na możliwość dalszych spadków na EURJPY.
Autor: Anna Wrzesińska