Trwa ładowanie...
d2cmaio

Co warto wiedzieć o zakładaniu firmy?

Rozpoczynanie własnej działalności gospodarczej wiąże się z dużą ilością czynności prawnych i organizacyjnych. Początkujący przedsiębiorca zastanawia się, jak nie popełnić błędów. Każde niedociągnięcie może przecież być przyczyną niepowodzenia inwestycji.
Share
d2cmaio

Co skłania Polaków do rozpoczynania własnej działalności? Są trzy podstawowe motywacje. Po pierwsze - myślenie "będę sam dla siebie szefem". Czasami trudno jest pogodzić się z biernym wykonywaniem poleceń. Po drugie - strach przed bezrobociem. Polacy wolą zaryzykować, niż narażać się na utratę pracy. Po trzecie - perspektywa zarobienia dużych pieniędzy. Część przyszłych przedsiębiorców uważa, że tylko prowadząc własną działalność są w stanie zapewnić wysoki standard życia sobie i swoim rodzinom.

W 2007 roku w Polsce działalność gospodarczą rozpoczęło prawie 300 tys. nowych firm. Ponad 96 proc. z nich to przedsiębiorstwa prywatne - wynika z raportu opracowanego przez Ministerstwo Gospodarki. Polacy coraz chętniej otwierają własny biznes. Niestety, część z nich nie ma odpowiedniego zaplecza organizacyjnego, aby wejść na rynek. Firmę może założyć każdy, ale nie każdy jest przygotowany do jej prowadzenia. Początkujący biznesmeni często mają dobry pomysł na firmę, ale nie potrafią go profesjonalnie zrealizować. Przyczyną niepowodzenia są błędy popełniane na różnych etapach zakładania firmy. Często przedsiębiorcy nie zdają sobie sprawy, jak wiele aspektów należy wziąć pod uwagę planując założenie i rozwój własnej działalności.

Nie wystarczy sam dobry pomysł - choć to warunek konieczny! Trzeba pamiętać o różnych aspektach prowadzenia działalności. Powinniśmy wybrać formę prawną prowadzenia działalności, poznać nasze prawa i obowiązki oraz obliczyć koszty założenia firmy. Pamiętajmy, że prawo polskie przewiduje szereg ulg dla początkujących przedsiębiorców. Przedsiębiorcy powinni też zapoznać się z różnymi możliwościami finansowania działalności, dobrać właściwą formę opodatkowania. Należy też zastanowić się nad polityką zatrudnienia w firmie.

d2cmaio

Polacy coraz chętniej sięgają do Internetu jako wiarygodnego źródła informacji dla początkujących przedsiębiorców. Oblegane są fora dotyczące biznesu i przedsiębiorczości. Forumowicze chętnie dzielą się swoim doświadczeniem. Wielu z nich wspomina o często popełnianych błędach. Niezawodnym źródłem informacji i wiedzy o tym, jak ustrzec się przed błędami, są bezpłatne szkolenia Akademii PARP. Szkolenie "Jak założyć własną firmę?", znajdujące się na portalu edukacyjnym pod adresem www.akademiaparp.gov.pl, pomoże początkującym przedsiębiorcom. To doskonałe kompendium wiedzy dla tych, którzy formalności mają za sobą, ale przed nimi jeszcze wiele pracy, zanim własny biznes zacznie się rozwijać.

Portal Akademii PARP to cykl 11 szkoleń e-learningowych, dostępnych dla wszystkich przedsiębiorców prowadzących swoją działalność albo planujących to zrobić w najbliższym czasie. Szkolenia Akademii PARP poparte są wieloma praktycznymi przykładami, z którymi borykają się młodzi przedsiębiorcy. Nie warto marnować czasu i energii na popełnianie błędów. Szczególnie jeśli można taką wiedzę zdobyć w przystępny sposób.

d2cmaio

Podziel się opinią

Share
d2cmaio
d2cmaio