Co zrobić, żeby nie stracić pracy? Oto 10 porad!

Na kształt rynku pracy w całym 2012 roku będą wpływały istotne decyzje podjęte jeszcze w ubiegłym roku.

Co zrobić, żeby nie stracić pracy? Oto 10 porad!

Zawirowania w światowej gospodarce coraz bardziej są odczuwalne również w Polsce. Co powinni zrobić polscy pracownicy, aby nie stracić obecnego zatrudnienia – doradzają eksperci firmy Work Service S.A.

Na kształt rynku pracy w całym 2012 roku będą wpływały istotne decyzje podjęte jeszcze w ubiegłym roku. Od 1 stycznia nie obowiązuje już ustawa antykryzysowa, podniesiono poziom płacy minimalnej, a w najbliższych miesiącach przedsiębiorców dotknie zwiększenie składki rentowej o 2 proc.

Obraz

W tym roku będziemy mieli do czynienia z jeszcze trudniejszą sytuacją na rynku pracy, jest ona wynikiem zwiększenia kosztów funkcjonowania przedsiębiorstw w Polsce.

- W dłuższej perspektywie będzie to prowadziło do zwiększenia poziomu bezrobocia, które może przekroczyć granicę nawet 13 proc. – prognozuje Tomasz Hanczarek, prezes zarządu Work Service S.A.

- To właśnie pogarszająca się sytuacja na rynku pracy skłoniła nas do przygotowania 10 porad dla pracowników. Sumienne stosowanie ich pozwoli na zniwelowanie ryzyka utraty obecnego stanowiska – dodaje Tomasz Hanczarek.

W sytuacji pogłębiania się problemów gospodarczych, zarówno w Polsce jak i całej Europie, ważne jest, aby pracownicy dostosowywali się do zmieniających się wymagań rynku.

- Powinniśmy być otwarci na poszerzanie swoich obowiązków w pracy, ponieważ umożliwia to zdobywanie doświadczenia oraz poprawi naszą pozycję wewnątrz firmy – radzi Tomasz Hanczarek, prezes zarządu Work Service S.A. - Pamiętajmy, że w obecnym otoczeniu ekonomicznym, ubiegając się o podwyżkę wynagrodzenia, musimy pamiętać, że nasze oczekiwania płacowe powinny być niższe niż w czasie koniunktury – dodaje.

Kolejnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, jest mobilność zawodowa. Ważne jest, aby pracownicy byli skłonni poszukiwać pracy nie tylko w najbliższym otoczeniu, ale również w odległości przynajmniej od kilkunastu do kilkudziesięciu kilometrów od miejsca zamieszkania. Jednocześnie pracownicy powinni bardziej zadbać o stan swojego zdrowia i ograniczać zwolnienia chorobowe.

- Częste nieobecności w miejscu pracy przekładają się na dodatkowe obciążenia finansowe pracodawców. Z naszych wyliczeń wynika, że w całym 2010 roku nieobecności pracowników spowodowane zwolnieniami chorobowymi kosztowały polskich przedsiębiorców ponad 23 miliardy złotych – komentuje Tomasz Hanczarek.

W okresie nadpodaży pracowników, pracodawcy zwracają jeszcze większą uwagę na kompetencje zatrudnionych osób. Najlepszą metodą, żeby je rozwijać, jest udział w specjalistycznych kursach i szkoleniach, które organizowane są w firmach oraz poza miejscem pracy.

- Dbając o własny rozwój pamiętajmy o zdobywaniu certyfikatów albo świadectw ukończenia kursu, które potwierdzą nabycie nowej wiedzy lub umiejętności – przypomina Krzysztof Inglot, dyrektor działu rozwoju rynków w Work Service S.A.

Równie ważne jak udokumentowanie kompetencji jest zadbanie o ich unikalność. Posiadanie umiejętności, których nikt inny nie ma w przedsiębiorstwie, staje się gwarancją utrzymania zatrudnienia.

- Pamiętajmy także o swoich sukcesach zawodowych. Mogą one stać się kartą przetargową w trakcie rozmowy podsumowującej z przełożonym – dodaje Krzysztof Inglot.

W miejscu pracy każdy z nas spędza niemal połowę swojego dnia. Dlatego warto utożsamiać się z miejscem, które wypełnia tak dużą część naszego życia. Dzięki temu łatwiej zrozumiesz wagę swojej pracy i sens ciągłego udoskonalania swoich umiejętności.

- Jest to łatwy sposób na znalezienie motywacji do realizowanie codziennych zadań – zauważa Krzysztof Inglot. - Realizując własne ambicje zawodowe dobrze jest działać zespołowo. Dzięki temu wkład pracy zauważy szersze grono pracowników, a efekt synergii pozwoli zwielokrotnić nasze wysiłki – dodaje.

Nieformalne relacje z kolegami oraz przełożonymi są nie mniej ważne niż codzienna wytężona praca. Dzięki nim łatwiej liczyć na wsparcie grupy, co przełoży się na większą pewność siebie i łatwiejsze przeciwstawianie się trudnościom zawodowych.

Nigdy nie traktujmy wyjazdów oraz imprez integracyjnych jako niechcianych obowiązków.

- Pozytywne nastawienie spowoduje, że inni lepiej będą się czuć w naszym towarzystwie, zarówno w pracy jak i poza nią – podsumowuje Krzysztof Inglot.

ak

zwolnieniabezrobocieawans

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (82)