Coface: Polska wśród rynków wschodzących najbliższych ożywienia w eksporcie
Warszawa, 01.04.2016 (ISBnews) - Czechy, Polska, Chile i Tajlandia spełniły kryteria dotyczące wzrostu konkurencyjności cenowej, bezpiecznego poziomu zadłużenia przedsiębiorstw i umiarkowanego ryzyka politycznego, co pozwala ocenić te gospodarki jako będące najbliżej ożywienia w eksporcie, wynika z badania przeprowadzonego przez Coface wśród gospodarek rynków wschodzących.
"Gospodarki te mają solidne tempo wzrostu, umiarkowane poziomy zadłużenia publicznego, a zależność ich eksportu od pozostających w trudnościach innych krajach rozwijających się jest niska. Niemniej jednak, kraje te nie są zupełnie odporne na ryzyka. W przypadku Polski zagrożeniem jest wprowadzenie niekorzystnych rozwiązań dla biznesu, jak podatki sektorowe, a także ewentualny wzrost ryzyka politycznego" - czytamy w komunikacie.
Gospodarki rozwijające się skorzystały na osłabieniu ich walut, co zwiększyło ich konkurencyjność. Największe korzyści osiągnęły kraje z dużym udziałem towarów przetworzonych w eksporcie, a mniejsze - te opierające działalność eksportową na surowcach, gdzie wartość dodana jest niska, podano również.
"Polska gospodarka wyróżnia się na tle spowalniających krajów rozwijających się. Stabilne fundamenty i zrównoważony wzrost gospodarczy zapewniają dobre otoczenie makroekonomiczne dla działalności przedsiębiorstw. Jednocześnie polski biznes korzysta na konkurencyjności naszego eksportu wspieranego komfortowym poziomem kursu walutowego. Polskie przedsiębiorstwa w dużym stopniu korzystają z własnego finansowania przy rozwoju biznesu, a relatywnie bezpieczny poziom zadłużenia sektora przedsiębiorstw, sięgający 46% PKB nie ogranicza możliwości ich dalszego rozwoju" - powiedział główny ekonomista Grzegorz Sielewicz, cytowany w komunikacie.
Cofane przeanalizował sytuację 34 krajów rozwijających się, co pozwoliło na sprawdzenie potencjału gospodarczego badanych państw. Badaniem objęto rynki największe - takie jak Chiny czy Indie, poprzez Turcję, Polskę, Tajlandię - ale także te mniejsze, jak Węgry i Czechy.
(ISBnews)