Trwa ładowanie...
di9n7mu

Cognor ma ofertę nabycia od Złomreksu 3 spółek za 730 mln zł, decyzję podejmie WZA

03.12. Warszawa (PAP) - Złomrex złożył Cognorowi niewiążącą ofertę nabycia spółek: Złomrex Metal, Ferrostal Łabędy oraz HSW Huta Stali Jakościowych, za łączną cenę 703 mln zł -...

di9n7mu
di9n7mu

03.12. Warszawa (PAP) - Złomrex złożył Cognorowi niewiążącą ofertę nabycia spółek: Złomrex Metal, Ferrostal Łabędy oraz HSW Huta Stali Jakościowych, za łączną cenę 703 mln zł - poinformował Cognor w komunikacie. Propozycja nabycia tych firm zostanie przedstawiona do decyzji WZA, które zwołano na 29 grudnia.

Złomrex, który jest podmiotem dominującym wobec Cognor zadeklarował, iż podczas WZA zarówno on jak i spółki od niego zależne nie wezmą udziału w głosowaniu nad wyrażeniem zgody na przeprowadzenie transakcji.

W ubiegłym tygodniu, 26 listopada, spółki z grupy Cognora zawarły przedwstępną umowę sprzedaży spółkom dystrybucyjnym grupy ArcelorMittal aktywów wykorzystywanych do obrotu wyrobami hutniczymi, zlokalizowanych na terenie Polski. Wartość transakcji, z wyłączeniem zapasów, wynosi 148,9 mln zł netto.

Cognor poinformował w piątek, iż zwołuje na 29 grudnia walne zgromadzenie akcjonariuszy, na którym chce uzyskać zatwierdzenie warunków transakcji.

di9n7mu

"Wraz z wnioskiem o zwołanie Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia do Cognor wpłynęła niewiążąca oferta akcjonariusza spółki Złomrex w Poraju nabycia przez spółkę wszystkich posiadanych przez Złomrex akcji i udziałów w spółkach: Złomrex Metal Spółka z o.o., Ferrostal Łabędy Spółka z o.o., HSW Huta Stali Jakościowych SA za łączną cenę 703.000.000 zł" - napisano w komunikacie.

Cognor ocenia, iż środki, jakie pozyska ze zbycia swoich aktywów związanych z obrotem wyrobami hutniczymi powinny zostać przeznaczone na zakup innych aktywów umożliwiających osiąganie pozytywnych wyników finansowych.

"Wobec postanowień umowy zawartej ze spółkami Grupy ArcelorMittal, nakładającymi na spółkę obowiązek powstrzymania się od działalności w zakresie obrotu wyrobami hutniczymi z wyłączeniem produktów dotychczas wytwarzanych przez spółki produkcyjne Grupy Złomrex, nabycie akcji i udziałów w wyżej wspomnianych spółkach pozwoli spółce prowadzić działalność, która jest działalnością w sektorze, z którym Spółka związana jest od kilkudziesięciu lat" - napisano w komunikacie.

Cognor wskazuje, że według danych z poprzednich lat produkcja wyrobów hutniczych była bardziej dochodowa od obrotu tymi wyrobami.

di9n7mu

"Dlatego też zakup podmiotów prowadzących działalność w zakresie produkcji wyrobów hutniczych oraz handlu złomem - surowca niezbędnego do produkcji większości wyrobów hutniczych - za środki pozyskane ze sprzedaży aktywów służących do działalności w zakresie obrotu wyrobami hutniczymi pozwoli spółce na przeorganizowanie swojej dotychczasowej działalności na działalność, która jest działalnością bardziej efektywną z finansowego punktu widzenia" - napisano w komunikacie.

"Jak wynika ze wstępnych danych oferowane do nabycia podmioty odzyskują swoją pozycję rynkową i rentowność" - dodano.

Cognor poinformował, iż zgodę na ewentualne nabycie powinno udzielić walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki, pomimo braku ustawowego i statutowego wymogu, ponieważ podmiotem, który zaoferował nabycie swoich aktywów produkcyjnych i surowcowych jest spółka dominująca wobec Cognor.

"Zgodnie z deklaracją złożoną przez Złomrex spółka ta oraz spółki od niej zależne nie wezmą udziału w głosowaniu nad wyrażeniem zgody na przeprowadzenie powyższej transakcji" - napisano w komunikacie. (PAP)

pam/ asa/

di9n7mu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
di9n7mu