Coraz bliżej obniżki stóp w marcu
Poranna wypowiedź M. Belki o tym, że marcowa przerwa w cyklu obniżek stóp nie jest pewna negatywnie wpływa na złotego. W połączeniu z problemami niektórych członków RPP (Winiecki, Gilowska) i ich możliwej nieobecności na najbliższym posiedzeniu Rady, powoduje, że cięcie stóp za 3 tygodnie staje się coraz bardziej prawdopodobne. Może to przejściowo osłabić polską walutę, ale nie powinno zmienić scenariusza jego aprecjacji w średnim terminie.
Sprzedaż detaliczna w Stanach Zjednoczonych wzrosła w styczniu w tempie zgodnym z oczekiwaniami. Dane opublikowane przez Departament Handlu wskazują na dalszą poprawę sytuacji w zakresie konsumpcji w USA. Po solidnym wzroście obrotów w grudniu, styczeń przynosi dalszą zwyżkę sprzedaży, a nie jest bynajmniej łatwym do osiągnięcia wynikiem, biorąc pod uwagę częste ograniczanie wydatków po świątecznym szaleństwie. W porównaniu do stycznia 2012 r. sprzedaż w detaliczna w USA zwiększyła się o solidne 6,2 proc., a z wyłączeniem samochodów 5,0 proc. Sama sprzedaż nowych aut wzrosła w styczniu o 13,5 proc. r/r, co sugeruje, że Amerykanie nie obawiają się o przyszłe dochody i kondycję finansową decydując się na zakupy trwałych dóbr konsumpcji. Dobre dane poprawiają nastroje na rynkach sprzyjając powrotowi kursu EUR/USD do średnioterminowego trendu wzrostowego.
W Polsce komplikuje się nieco sytuacja, jeśli chodzi o wynik głosowania podczas najbliższego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Z powodu złego stanu zdrowia Z. Gilowska nie uczestniczyła w żadnym z dwóch tegorocznych posiedzeń RPP. W sumie opuściła ich pięć. Jak ujawniła agencji Bloomberg, w marcu planuje i chce uczestniczyć w spotkaniu Rady, ale nie wie czy będzie to możliwe. Obecność Gilowskiej na marcowym posiedzeniu może mieć spore znaczenie dla decyzji o stopach procentowych. Tym bardziej, że nie wiadomo, jak potoczą się losy innego członka RPP – J. Winieckiego. W piątek sąd wyda ostateczny wyrok w sprawie o zniesławienie wytoczonej jeszcze przez zmarłego, byłego prezesa NBP S. Skrzypka. Jeśli uznany zostanie winnym, będzie automatycznie pozbawiony posady członka Rady. Najpewniej do marcowego posiedzenia nie uda się wyłonić jego następcy. Będzie to oznaczało, że waga głosu Gilowskiej, jak i pozostałych przedstawicieli Rady, wzrośnie każde pięć głosów za danym wnioskiem będzie oznaczało decyzję. Choć
wcześniej Z. Gilowska uważana była ona za „jastrzębia” w Radzie, w grudniu nieoczekiwanie poparła wniosek o obniżenie stóp procentowych o 50 pb. Jeśli nadal uważa, że polska gospodarka potrzebuje łagodniejszej polityki pieniężnej, to w przypadku absencji „jastrzębia” J. Winieckiego, przeforsowanie piątego z rzędu cięcia oprocentowania w marcu będzie łatwiejsze.
Podczas ostatniego posiedzenia RPP nie dał jasno do zrozumienia, jaka decyzja zapadnie w marcu. Wcześniej, w styczniu, M. Belka zapowiadał, że Rada zakończyła pewien etap w łagodzeniu polityki pieniężnej i jeśli obetnie stopy w lutym (co faktycznie miało miejsce), w kolejnym miesiącu najprawdopodobniej nastąpi przerwa w cyklu obniżek. Obecnie w większym stopniu uzależnia marcową decyzję od napływających na bieżąco danych z gospodarki oraz projekcji makroekonomicznych NBP. Dziś z kolei powiedział, że marcowa pauza nie jest pewna. Zamieszanie wokół członków RPP dodatkowo komplikuje prognozowanie zmian stóp za 3 tygodnie. Obecnie rynek w większym stopniu dyskontuje brak obniżki stóp w marcu, a w horyzoncie najbliższych trzech miesięcy jeszcze jedno cięcie o 25 pb.
Damian Rosiński
Dom Maklerski AFS