Trwa ładowanie...

Coraz droższa wyprawka szkolna. W tym roku to już 1051 zł

Średnio 1051 zł wyniosły wydatki polskich rodzin związane z rozpoczęciem roku szkolnego przez dzieci. To o prawie 50 zł więcej niż rok temu. Wyprawka w przeliczeniu na jednego ucznia przypada natomiast 679 zł - wynika z badania przeprowadzonego przez CBOS.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Coraz droższa wyprawka szkolna. W tym roku to już 1051 złŹródło: Shutterstock.com
d1wyiht
d1wyiht

Wyniki sondażu cytuje Polska Agencja Prasowa. Wynika z niego, że wydatki polskich rodzin na potrzeby edukacyjne dzieci rosną, ale wciąż jeszcze nie osiągnęły pułapu sprzed 3 lat. W tym roku statystyczna polska rodzina na szkołę wydała 1051 zł. Co mieści się w tej kwocie? Oprócz klasycznych wydatków, jak podręczniki, zeszyty czy inne przybory szkolne, znajdziemy tam również m. in. ubezpieczenie, czesne, internat lub koszty stancji dla ucznia.

Co oczywiste, wydatki rosną wprost proporcjonalnie do liczby dzieci w domu. Rodzice jednego dziecka wydają więc średnio 742 zł, dwójki - 1255 a trójki lub więcej - 1935 zł. Wydatki dwóch trzecich rodzin mieszczą się w przedziale od 300 do 1000 zł. Taki sam odsetek rodziców zapewnia, że chce posłać przynajmniej jedną swoją pociechę na płatne zajęcia dodatkowe. Wśród nich dominują przede wszystkim języki obce, w dalszej kolejności znajdują się zajęcia sportowe oraz artystyczne.

Zobacz też: Program "Dobry start". "To nie rozwiązuje problemu"

Ile pieniędzy rodzice są w stanie przeznaczyć na dodatkowe zajęcia? Średnio 421 zł. To mniej o ponad jedną czwartą niż jeszcze w ubiegłym roku. Być może kwota ta ponownie wzrośnie w przyszłym roku. Wtedy już rodzice będa mogli skorzystać z programy "Dobry start", przewidującego jednorazową wypłatę 300 zł dla każdego dziecka na wydatki związane z rozpoczęciem roku szkolnego.

d1wyiht

Wniosek o świadczenie z tego tytułu można składać w gminach do końca listopada, o czym pisaliśmy już w naszym serwisie.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d1wyiht
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wyiht