Coraz więcej Polaków prowadzi firmy

Coraz więcej Polaków prowadzi własne firmy - wynika z badania SMG/KRC, dotyczącego nastawienia do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Odsetek ankietowanych prowadzących firmy wzrósł z 5 proc. w 2009 r. do 13 proc. w 2010 r.

Coraz więcej Polaków prowadzi firmy
PAP/Paweł Supernak

15.11.2010 | aktual.: 15.11.2010 16:28

Wyniki badania ogłoszono w poniedziałek, przy okazji inauguracji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Badanie przeprowadzono w dwóch etapach - we wrześniu 2009 r. i październiku 2010 r. na ogólnopolskiej próbie osób w wieku od 15 do 75 lat.

Jak wynika z badania, Polacy coraz częściej myślą o zakładaniu własnej działalności gospodarczej. Odsetek osób, które w zeszłym roku deklarowały, że nie podejmują żadnych działań w związku z szeroko rozumianą przedsiębiorczością, spadł z 83 proc. do 65 proc. w tym roku. Ankietowani najczęściej twierdzą, że do założenia firmy skłania ich sytuacja na rynku pracy, obawa lub ucieczka przed bezrobociem.

Do założenia własnej firmy - jak wynika z badania - najbardziej motywuje potrzeba niezależności i chęć bycia swoim własnym szefem, a zniechęcają za wysokie podatki i duża konkurencja. Główne obawy towarzyszące zakładaniu firmy to brak doświadczenia, obawa o zdolność do spłaty kredytów i nieuczciwość kontrahentów.

Podczas konferencji inaugurującej Światowy Tydzień Przedsiębiorczości prof. Leszek Balcerowicz zwrócił uwagę, że trzeba odróżnić potencjał przedsiębiorczości od jego wykorzystywania. Zauważył, że właściwie w każdym kraju są ludzie przedsiębiorczy, ale to nie zawsze przekłada się na liczbę nowych firm.

- Tam, gdzie nie ma prywatnej przedsiębiorczości, to nie wynika z braku przedsiębiorców, to wynika z barier - powiedział Balcerowicz. Wyjaśnił, że przedsiębiorczość jest ograniczana przez system socjalistyczny. Jego zdaniem także nie każdy kapitalizm ułatwia rozwój przedsiębiorczości obywateli - wśród barier wymienił podatki, korupcję, monopole. - Największą zachętą jest poprawa warunków dla przedsiębiorczości, perspektywa dużych trudności może zniechęcać - powiedział.

Dodał, że na warunki prowadzenia firm mogą wpływać warunki pozornie z przedsiębiorczością niezwiązane, jak sprawność wymiaru sprawiedliwości, kondycja szkolnictwa wyższego, czy nakłady na naukę. Podkreślił potrzebę dyscyplinowania finansów publicznych, ponieważ wysoki dług przekłada się na potrzebę ponoszenia podatków. - Reformy są możliwe, ale pod warunkiem mobilizacji społecznej. (...) W demokracji nikt nie powinien być petentem władzy, bo to postawa niegodna - powiedział Balcerowicz. Podkreślił, że bez reform Polska "będzie przejściową zieloną wyspą", a nie "rzeczywistym tygrysem".

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości jest organizowany po raz trzeci, od 15 do 21 listopada będzie trwał jednocześnie w 88 krajach. Jego celem jest propagowanie idei przedsiębiorczości wśród młodych ludzi. W ramach imprezy będą odbywać się warsztaty i szkolenia, konferencje, spotkania z biznesmenami itp.

Źródło artykułu:PAP
przedsiębiorcyprzedsiębiorczośćfirma
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)