Coraz większa niepewność wśród inwestorów
Sporą zmienność na wszystkich instrumentach finansowych obserwowaliśmy podczas wczorajszej sesji. Zapowiadała się ona dość spokojnie, zarówno z punktu technicznego jak i fundamentalnego (niewiele danych makroekonomicznych).
W trakcie sesji pojawiły się jednak kolejne niepokojące doniesienia na temat sytuacji gospodarczej Irlandii. To doprowadziło do silnego osłabienia euro względem dolara (w trakcie sesji para walutowa zniżkowała o ponad 200 pipsów). To przyczyniło się również do spadków na indeksach akcji. Pomimo wczorajszego porannego otwarcia luką wzrostową, to już na zamknięciu sesji, większość giełd domknęła lukę. Spadki na giełdach oraz na parze EURUSD doprowadziły wczoraj do osłabienia złotego względem innych walut.
W dniu dzisiejszym sporo istotnych danych makroekonomicznych, które mogą mieć wpływ na rynek. Przede wszystkim o godzinie 14:30 publikacji PKB w USD K/K i R/R. W Polsce z kolei decyzja w sprawie stóp procentowych. Wg prognoz pozostanie ona na niezmienionym poziomie tj. 3.5%.
Wczorajsza spadkowa sesja doprowadziła do jednogroszowego osłabienia złotego względem euro. Krajowa walutowa w stosunku do euro zachowuje się w ostatnim czasie bardzo stabilnie. Zmienność jest niewielka, a kurs od trzech miesięcy znajduje się w obszarze 3,8737 - 3,9869. Poziomy te stanowią odpowiednio poziom wsparcia i oporu.
Negatywne doniesienia dotyczące gospodarki Irlandii doprowadziły do zdecydowanego osłabienia euro względem dolara. W dniu dzisiejszym ruch spadkowy jest kontynuowany, aczkolwiek nie jest tak dynamiczny jak w dniu wczorajszym. Niepokój wśród inwestorów zwiększa coraz większa ilość negatywnych informacji dotyczących gospodarek Hiszpanii i Portugalii. Może to prowadzić do dalszego osłabienia euro względem dolara. Poziom wsparcia to 1,3446, z kolei opór znajduje się na poziomie 1,3765 (38,2% zniesienia Fibonacciego).
Na parze GBPUSD ponownie doszło do testowania trzymiesięcznej linii trendu wzrostowego na poziomie 1,59. Na wykresie dziennym uformowała się formacja trójkąta. Wybicie dołem otwiera drogę w okolice 1,5650, z kolei wybicie górą to powrót do ruchu zgodnego z trendem. Najbliższy opór znajduje się na poziomie 1,6050.
Ostatnie sześć świec na wykresie dziennym znajduje się w obszarze 82,83 - 83,83. Świece te to głównie szpulki oraz doji. Świadczy to o dużej niepewności wśród inwestorów co do dalszych ruchów na tej parze. Po tak długiej i wąskiej konsolidacji można spodziewać się silnego wybicia na jednej z najbliższych sesji. Para znajduje się również pod technicznym oporem na poziomie 83,99.
Kamil Oziemczuk