Trwa ładowanie...
dfmfcis

Credit Suisse: obniżka stóp w eurostrefie dopiero w 2009 r.

Analitycy banku Credit Suisse (CS) w reakcji na
nieoczekiwaną, czwartkową zapowiedź zwyżki najważniejszej ze stóp
procentowych EBC o 25 pb w lipcu, zmienili swoją prognozę stóp
procentowych dla eurostrefy. Uprzednio spodziewali się dwóch
redukcji w tym roku, obecnie oczekują ich dopiero w 2009 r.,
zastrzegając, iż będzie to zależało od tempa, w którym gospodarka
wyhamuje.

dfmfcis
dfmfcis

"Uprzedzenie o podwyżce stóp uwypukla, że EBC realizuje swój jedyny mandat, którym jest zapewnienie stabilizacji cen, a po to, by go wykonać bank gotów jest poświęcić wzrost gospodarki w krótkim okresie" - napisali analitycy CS w komentarzu ("ECB Watch").

"Sądzimy, iż lipcowa zwyżka stóp (do 4,25 proc. z 4,0 obecnie) będzie jedyną w 2008 roku, a w 2009 roku podstawowe stopy procentowe zostaną obniżone dwukrotnie, łącznie o 50 pkt bazowych do 3,75 proc. na koniec 2009 roku" - dodali.

Powodem uprzedzenia rynków o planowanym podniesieniu podstawowych stóp procentowych jest wyższa prognoza inflacyjna EBC za 2009 r. Bank spodziewa się, że średnia stopa inflacji za najbliższy rok wyniesie 2,4 proc. wobec uprzednio zakładanej 2,1 proc.

CS spodziewa się osłabienia aktywności gospodarki eurostrefy w drugim półroczu tego roku, która uczyni dalsze zwyżki zbędnymi. Z tego samego powodu, niskiego tempa wzrostu gospodarki, analitycy przewidują obniżkę oprocentowania w 2009 r.

dfmfcis

"Jeżeli gospodarka eurostrefy nie wyhamuje w takim stopniu, w jakim się to obecnie zakłada, to EBC nie poprzestanie na wkalkulowanej obecnie przez rynek jednorazowej zwyżce podstawowych stóp o 25 pkt bazowych. Po to, by najważniejsza ze stóp została utrzymana na poziomie 4,25 proc., EBC musi nabrać przekonania, że tempo wzrostu osłabło wyraźnie i przekonywująco" - zaznaczyli.

CS przewiduje, iż w ujęciu średniorocznym gospodarka eurostrefy za 2008 r. wzrośnie o 1,8 proc., oraz o 1,0 proc. w 2009 r. (PAP)

dfmfcis
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfmfcis

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj