CVC chce przejąć PKP Energetyka w kilka tygodni, daje gwarancje zatrudnienia
Warszawa, 09.07.2015 (ISBnews) - CVC Capital Partners liczy, że sfinalizuje transakcję przejęcia PKP Energetyka w ciągu kilku tygodni, poinformował ISBnews dyrektor funduszu Przemysław Obłój. Fundusz zobowiąże się m.in. do utrzymania inwestycji w modernizację sieci oraz udzielenia gwarancji pracowniczych. Nie wyklucza, że końcowym scenariuszem dla PKP Energetyka będzie debiut na GPW.
09.07.2015 | aktual.: 09.07.2015 17:23
"Po uzyskaniu wyłączności na negocjacje w kwestii przejęcia PKP Energetyka otrzymaliśmy do wglądu portfel sprzedażowy tej firmy. Jest on w trakcie audytu. Staramy się domknąć transakcję jak najszybciej. Jest ku temu absolutna wola z obu stron. Liczę, że podpisanie transakcji odbędzie się za kilka tygodni. Później zgodę musi wydać jeszcze Ministerstwo Infrastruktury oraz UOKiK. Nie mamy aktywów energetycznych w Polsce, więc zakładam, że zgoda urzędu będzie formalnością" - powiedział Obłój w rozmowie z ISBnews.
Zaznaczył, że w procesie sprzedaży PKP Energetyka zaproszonych było kilkudziesięciu oferentów.
"Nasza oferta okazała się najlepsza. Proces był prowadzony wyjątkowo profesjonalnie i dziwi mnie zaskoczenie niektórych obserwatorów. Oprócz zaoferowania najlepszej ceny mamy wiarygodnych ludzi, doświadczenie w pracy z firmami o państwowym rodowodzie, długi termin inwestycyjny i pieniądze amerykańskich emerytów, które zostaną zainwestowane w Polsce" - wskazał dyrektor CVC.
W kwestii potencjalnego partnera w tej inwestycji zaznaczył, że musi on mieć jeszcze dłuższy horyzont inwestycyjny, niż CVC i wnosić dodatkową wartość do tego projektu.
"Sektor kolejowy w Polsce przechodzi ogromną zmianę. Łączne inwestycje pochłoną nawet kilka miliardów euro. Sama PKP Energetyka wydaje kilkaset mln zł rocznie na inwestycje i modernizację sieci zasilania i tak będzie również w kolejnych latach pod naszym zarządem. Ponadto jest szereg rzeczy do których się zobowiązaliśmy, a o których nie mogę mówić na tym etapie. Wskażę jedynie, że będziemy mieli kilka lat pracy do wykonania w tej spółce. Oferujemy też czteroletnie gwarancje zatrudnienia" - dodał dyrektor CVC.
Przyznał, że przejęcie PKP Energetyka to skomplikowana transakcja. "Koleje są bardzo istotnym klientem tej firmy. Musimy więc zawczasu wynegocjować istotne porozumienia, tak aby obie firmy należycie współdziałały przez wiele lat" - zaznaczył Obłój.
Ocenił, że dla PKP Energetyka wejście docelowo na giełdę, to bardzo prawdopodobny scenariusz końcowy, zwłaszcza, że już obecnie ten sektor jest mocno reprezentowany na GPW.
"W sektorze energetycznym jest dużo prywatnej własności oraz zagranicznych inwestycji. W naszym przypadku mowa o pozbawieniu kontroli kraju nad infrastrukturą jest bez sensu. PKP Energetyka dystrybuuje zaledwie 3% łącznej ilości energii w Polsce. Będą długoterminowe umowy o współdziałaniu z PKP. Damy szansę rozwoju 7 tys. specjalistów zatrudnionych w PKP Energetyka. Sektor energetyczny jest dobrze regulowany przez urząd nadzoru. Są więc jasne reguły gry, w której wszyscy będą beneficjentami" - podsumował dyrektor CVC Capital Partners.
PKP Energetyka prowadzi działalność w następujących obszarach: sprzedaż i dystrybucja energii elektrycznej, usługi elektroenergetyczne, sprzedaż paliw przeznaczonych dla pojazdów szynowych. Firma istnieje od 2001 roku.
CVC jest wiodącą globalną firmą private equity oraz firmą doradztwa inwestycyjnego, założoną w 1981 roku. Posiada sieć 22 biur na terenie Europy, Azji i Stanów Zjednoczonych. CVC zarządza środkami inwestorów z Ameryki Północnej (54,9%), Europy (27,8%), Azji i Bliskiego Wschodu, którzy powierzają swój kapitał CVC na przynajmniej 10-letnie okresy, a bieżąca wartość aktywów firmy przekracza kwotę 52 mld USD.
Sebastian Gawłowski
(ISBnews)