Trwa ładowanie...
d1yu8jl

Cyber Monday 2019. Skąd wziął się ten zwyczaj?

Cyber Monday to dzień kulminacji zniżek na elektronikę. W tym czasie użytkownicy wybranych internetowych platform mogą kupić m.in. wymarzony czytnik e-booków, telewizor czy słuchawki bezprzewodowe w mocno obniżonych cenach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Cyber Monday 2019. Skąd wziął się ten zwyczaj?
Cyber Monday 2019. Skąd wziął się ten zwyczaj? (Shutterstock.com)
d1yu8jl

Cyber Monday 2019. Skąd wziął się ten zwyczaj?

Cyberponiedziałek, zwany cybernetycznym poniedziałkiem i cyfrowym poniedziałkiem – pierwszy poniedziałek po amerykańskim Święcie Dziękczynienia, ma związek z tzw. Czarnym Piątkiem – świętem zakupów – i polega na licznych wyprzedażach w sektorze internetowych zakupów.

Oglądaj: Zakupy. Na tegoroczne święta Polacy wydadzą średnio 1,7 tys. zł

Sam pomysł pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, natomiast sama nazwa Cyber Monday po raz pierwszy została użyta już w roku 2005. W następnych latach zwiększoną sprzedaż w sklepach internetowych zaobserwowano także w krajach Ameryki Południowej, Europy Zachodniej oraz w Japonii.

d1yu8jl

Tego dnia w 2006 Amerykanie wydali 610 milionów dolarów, w 2010 było to 1,4 miliarda, a w roku 2013 już ponad 2 miliardy dolarów.

Cyber Monday 2019. Skąd wziął się ten zwyczaj?

Cyberponiedziałek jest często porównywany do poprzedzającego go czarnego piątku, jednak zachodzą między nimi znaczące różnice. W cyberponiedziałek promocje ogłaszają głównie sklepy internetowe, zwłaszcza te mniejsze, którym trudno konkurować z wielkimi sieciami handlowymi.

Czytaj też: Zakupy. Black Friday 2019 w Polsce. Sprawdź, kiedy ma miejsce

Zauważono jednocześnie że w cyberponiedziałek najczęściej kupowane są ubrania i obuwie, natomiast w czarny piątek w koszykach przeważają urządzenia elektroniczne.

d1yu8jl

Podziel się opinią

Share

d1yu8jl

d1yu8jl