Cykl wyborczy nie wpływa na deficyt budżetu centralnego - Szczurek

30.04. Warszawa (PAP) - Cykl wyborczy nie przekłada się na możliwe poluzowanie fiskalne - ocenił podczas środowej debaty w PAP minister finansów Mateusz Szczurek. Podkreślił on, że...

30.04.2014 | aktual.: 30.04.2014 10:53

30.04. Warszawa (PAP) - Cykl wyborczy nie przekłada się na możliwe poluzowanie fiskalne - ocenił podczas środowej debaty w PAP minister finansów Mateusz Szczurek. Podkreślił on, że tempo redukcji nierównowagi finansów publicznych jest dostosowane do stanu koniunktury.

"Nie jest tak, by wybory wiązały się z jakimś cyklem deficytu, a szczególnie deficytu centralnego. Nie tylko nie miało miejsca, ale też to nie działa jako sposób zjednywania wyborców" - powiedział Szczurek.

"Nie mogę ręczyć za wszystkie samorządy, które mają swoją politykę i swój cykl wyborczy, ale jeśli chodzi o budżet centralny, to ani nie ma specjalnego luzu, jeśli chodzi o dodatkowe wydatki, ani chęci ze strony prezesa Rady Ministrów" - dodał.

Pytany o horyzont osiągnięcia przez Polskę średniookresowego celu budżetowego (MTO) deficytu strukturalnego na poziomie 1 proc. PKB, Szczurek odpowiedział, że "tempo ograniczania deficytu finansów publicznych jest dostosowane do stanu koniunktury".

"W następnej Aktualizacji Programu Konwergencji, która będzie dochodziła do 2018 r., z pewnością będziemy bliżej, a być może osiągniemy cel średniookresowy" - powiedział minister finansów.

Szef resortu finansów nie spodziewa się, by przy konstruowaniu budżetu na przyszły rok reguła wydatkowa miała być "silnie ograniczająca".

"Ze wstępnych szacunków wynika, że reguła wydatkowa nie będzie jeszcze zbyt silnie ograniczająca przy konstruowaniu budżetu na 2015 rok" - powiedział.

Minister nie chciał szacować, o ile niższe może być wykonanie budżetu od przyjętego w budżecie na 2014 r. maksymalnego poziomu deficytu.

"Deficyt musi być niższy niż założony, ale jaka to będzie kwota to za wcześnie jeszcze mówić" - powiedział.

Deficyt budżetu po kwietniu był niższy od założonego w harmonogramie i wyniósł około. 45 proc. planu rocznego - poinformowała w środę PAP wiceminister finansów Hanna Majszczyk. MF zapisało w harmonogramie, że deficyt po kwietniu wyniesie 27,5 mld zł, czyli 57,9 proc. planu.(PAP)

bg/ fdu/ ana/

Źródło artykułu:PAP
finansedługbudżet
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)