Trwa ładowanie...

Cypr potrzebuje 75 mln euro, by obsłużyć długi i wypłacić pensje

Cypr potrzebuje w kwietniu 75 mln euro, by obsłużyć długi, wypłacić pensje pracownikom sektora publicznego oraz emerytury - poinformowała w poniedziałek odpowiedzialna za skarb państwa Rea Georgiu.

Cypr potrzebuje 75 mln euro, by obsłużyć długi i wypłacić pensjeŹródło: PAP/EPA/KATIA CHRISTODOULOU
d2i6fdf
d2i6fdf

- Brak płynności w kwietniu sięga 160 mln euro. 85 mln rezerw nie wystarcza (na pokrycie płatności) i potrzebna nam będzie równowartość (75 mln euro), aby uniknąć niewypłacalności - powiedziała Georgiu, występując przed parlamentarną komisją ds. finansów.

Nikozja oczekuje pierwszej transzy pakietu pomocowego, która ma zostać wypłacona w maju. Rzecznik rządu Christos Stylianides poinformował dziennikarzy, że władze w Nikozji starają się "jak najpilniej" znaleźć środki na pensje i emerytury należne pod koniec kwietnia.

Cypr przyjął plan stabilizacji systemu bankowego i finansów rządowych, aby móc skorzystać z pakietu międzynarodowej pomocy finansowej wartości 10 mld euro. Dla wyspy oznacza to m.in. wzrost podatków, restrukturyzację banków i prywatyzację.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy, którego wkład w ratowanie Cypru wyniesie 1 mld euro (9 mld euro będzie pochodzić ze strefy euro i Europejskiego Banku Centralnego), poinformował, że jest to plan ambitny, a jego realizacja będzie wymagała od Cypryjczyków "wielkich wysiłków". Opodatkowanie odsetek ma wzrosnąć z 15 proc. do 30 proc., a podatek korporacyjny z 10 proc. do 12,5 proc.

d2i6fdf

Gospodarka cypryjska przeżywa recesję, a bezrobocie na wyspie wynosi ok. 15 proc. Zgodnie z najnowszym porozumieniem Cypr ma czas do 2018 roku, by spełnić warunki uzyskania pożyczki ratunkowej od strefy euro i MFW.

Również do 2018 roku sprywatyzowane mają zostać przedsiębiorstwa publiczne i te należące w połowie do państwa.

Warunki pomocy, które wstępnie dawały Nikozji mniej czasu na przeprowadzenie reform, zostały złagodzone w celu "zmniejszenia presji" na cypryjską gospodarkę. (PAP)

d2i6fdf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2i6fdf