Trwa ładowanie...
usa
20-04-2016 20:24

Czarnoskóra kobieta pojawi się na banknocie 20-dolarowym

Portret Harriet Tubman (ok. 1820-1913), czarnoskórej abolicjonistki, wcześniej niewolnicy, będzie figurował na nowym banknocie 20-dolarowym - ogłosił w środę amerykański resort skarbu. Zastąpi na nim siódmego prezydenta USA Andrew Jacksona.

Share
Czarnoskóra kobieta pojawi się na banknocie 20-dolarowymŹródło: WP.PL, fot: Dan4th/CC/Flickr
d178cgr

Będzie to pierwsza od 100 lat kobieta, w dodatku przedstawicielka społeczności afroamerykańskiej, uhonorowana w ten sposób.

W czerwcu 2015 roku resort finansów ogłosił, że ma zamiar zastąpić wizerunek Alexandra Hamiltona, pierwszego w historii ministra skarbu USA, twórcy amerykańskiego dolara, który widnieje na banknocie 10-dolarowym. Podano, że na nowym banknocie pojawi się zasłużona kobieta, ale wybór konkretnej bohaterki amerykańskiej historii odłożono na później.

Plany te wzburzyły rzesze zwolenników Hamiltona, zaliczanego do grona ojców założycieli Stanów Zjednoczonych i współtwórców konstytucji USA, który w dodatku jest bohaterem niezmiernie popularnego ostatnio rapowego musicalu granego na Broadwayu. To z ich strony padł pomysł, by zastąpić kobietą raczej dużo mniej popularnego Jacksona widniejącego na banknocie 20-dolarowym.

d178cgr

Administracja prezydenta Baracka Obamy długo szukała odpowiednich kandydatek. Na liście finalistek widniały m.in. pierwsza dama Eleanor Roosevelt i działaczka antyrasistowska Rosa Parks.

Nowe twarze - kobiet i działaczy na rzecz praw obywatelskich - mają pojawić się także na innych amerykańskich banknotach, przy okazji ich wyposażania w dodatkowe zabezpieczenia przed fałszowaniem - pisze "New York Times". Wszystkie mają być gotowe w roku 2020.

W przeszłości zdarzało się już, że kobiety figurowały na banknotach dolarowych; była to m.in. żona pierwszego prezydenta USA Martha Waszyngton oraz Indianka Pocahontas.

d178cgr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d178cgr