Trwa ładowanie...
d3b29l0
d3b29l0

Czeka nas kilka miesięcy stabilizacji cen na rynku mieszkaniowym - Open Finance

8.5.Warszawa (PAP) - W tej chwili nie ma podstaw, aby oczekiwać silnego ożywienia i wzrostu cen na rynku mieszkaniowym. Raczej można się spodziewać kilku miesięcy stabilizacji...
Share
d3b29l0

8.5.Warszawa (PAP) - W tej chwili nie ma podstaw, aby oczekiwać silnego ożywienia i wzrostu cen na rynku mieszkaniowym. Raczej można się spodziewać kilku miesięcy stabilizacji cenowej - wynika z raportu przesłanego w piątek PAP przez Open Finance i Home Broker.

"Drugi kwartał to tradycyjnie już okres zwiększonego ruchu w nieruchomościach, przynajmniej w okresie ostatnich trzech lat. Wygląda na to, że obecny rok nie będzie wyjątkiem. Z tą istotną uwagą, że porównujemy wiosnę 2009 do zimy tego roku, zatem ożywienie następuje z bardzo niskiego poziomu" - napisali w raporcie analitycy Open Finance

Poniżej w tabelce znajduje się zestawienie cen transakcyjnych z największych miast Polski w ciągu 12 miesięcy oraz od początku roku.

d3b29l0

ceny mkw. zmiana od zmiana od w IV '09 IV '08 XII '08 w PLN w proc. w proc.

Gdańsk 5462 -10,7 -1,3 Kraków 6187 -3,7 6,0 Poznań 5469 -15,7 -9,9 Warszawa 7755 -9,5 -8,3 Wrocław 5660 -14,6 -5,1

"Zamiast o poprawie możemy mówić o pogorszeniu sytuacji. Dlatego, choć spodziewamy się kilku cieplejszych miesięcy na rynku nieruchomości, to nie ma w tej chwili podstaw, by oczekiwać silnego ożywienia i wzrostu cen. Spodziewamy się raczej kilku miesięcy stabilizacji cenowej (sprzyja jej wzrost liczby transakcji) z tendencją do opadania cen niż wzrostu" - napisali analitycy Open Finance.

"Zagrożeniem dla rynku mieszkań może być ewentualne dalsze pogorszenie sytuacji na rynku kredytowym, do czego może przyczynić się m.in. powiększenie deficytu budżetowego. Stałym zagrożeniem jest też pogarszająca się sytuacja na rynku pracy. Szansą na poprawę są widoczne oznaki większej stabilności w światowym systemie finansowym" - napisano.

d3b29l0

Zdaniem analityków Home Broker rządowy program "Rodzina na swoim" przyczynił się do wzrostu liczby transakcji.

"Do wzrostu liczby zawieranych transakcji na pewno przyczyniła się popularność programu "Rodzina na swoim". Można spodziewać się, że kwietniowe podwyższenie limitów cen mieszkań kwalifikujących się do dofinansowania wpłynie na zwiększenie się liczby udzielania tego typu kredytów w maju i czerwcu" - napisali analitycy Home Broker w raporcie.(PAP)

zaj/ ana/

d3b29l0

Podziel się opinią

Share
d3b29l0
d3b29l0