Czekając na polityków
Wczorajsza bardzo udana sesja za oceanem nie przełożyła się na notowania akcji na rynkach azjatyckich. Giełdy z tamtego regionu, jeśli już rosły, to raczej w mało imponującym stylu. Stąd też poranne notowania w Europie nie wypadły zbyt okazale.
08.09.2011 18:08
Także nasz rynek po początkowej kontynuacji wczorajszego ruchu zaczął się lekko korygować. Szybko jednak byki ruszyły do akcji i w ślad za poprawiającymi się notowaniami na najważniejszych giełdach zachodniej Europy także WIG20 powrócił do wzrostów. Około godziny 11.00 indeks naszych największych spółek osiągnął najwyższą wartość dzisiejszej sesji na poziomie 2391 punktów. Od tego momentu zaczął się systematyczny ruch na południe. Nie pomogły mieszane dane ze Stanów Zjednoczonych, które zostały podane o 14.30 (wzrost liczby wniosków o zasiłki dla bezrobotnych i spadek deficytu w handlu zagranicznym większy od prognoz), a dużą nerwowość wywołał początek konferencji pasowej po posiedzeniu ECB, na którym prezydent europejskiego Banku Centralnego oświadczył, że gospodarka europejska będzie rosła w umiarkowanym tempie oraz że istnieje ryzyko pogorszenia się sytuacji. Poinformował również o obniżeniu prognoz wzrostu PKB w strefie euro zarówno w tym, jak i w przyszłym roku. Początek sesji za oceanem dał jeszcze
szansę bykom na poprawienie dzisiejszych notowań. Amerykańskie indeksy rozpoczęły dzień tylko niewielką korektą wczorajszych wzrostów, a później przeszły na zieloną stronę i to pozwoliło ograniczyć skalę przeceny na naszym parkiecie.
Obroty osiągnęły dziś poziom ponad 0,76 miliarda złotych, wzrost zanotowało 140 spółek, spadały 193. WIG20 zakończył się ostatecznie spadkiem (-0,16%), mWIG40 wzrósł o +0,27%, a sWIG80 spadł o -0,11%. Najgorzej na dzisiejszej sesji poradziły sobie spółki: chemiczne, energetyczne i banki, lepiej zaprezentowały się spółki telekomunikacyjne.
Wśród spółek z WIG20 wzrostami wyróżniał się TVN (+3,26%). Kursowi pomagają spekulacje o możliwej cenie, za jaką ITI byłby skłonny sprzedać swój pakiet akcji, która znacznie odbiega od obecnej wyceny walorów. Jaką jednak ostatecznie wycenę osiągnie pakiet akcji wystawiony na sprzedaż, przekonamy się pewnie w niezbyt odległej perspektywie, gdyż ITI spodziewa się wiążących ofert do końca przyszłego tygodnia. Wzrostami pochwalić się mogły także: Telekomunikacja Polska (+1,72%), PZU (+1,29%), KGHM (+1,05%), Getin (+0,84%) i CEZ (+2,97%). Największe spadki zanotowały: GTC (-5,05%), PEKAO (-3,15%), Tauron (-2,24%), Bank Handlowy (-3,00%) i PGE (-2,83%).
Na szerokim rynku wyróżniał się dzisiaj Mostostal Export mocno odrabiający ostatnią przecenę. Zyskiwał także Kredyt Bank, po nieoficjalnych informacjach o zainteresowaniu odkupieniem akcji od belgijskiej grupy KBC przez hiszpański bank Santander. Wzrastał Erbud po informacji o nabyciu akcji spółki przez osobę powiązaną (prokurenta). Dobrze radziły sobie także: Kruk, Open Finance, LCC i Rank Progress. Nie mogą być zadowoleni akcjonariusze spółek: IMCompany, Radpol i Police.
Wczorajszy wzrost wspomagany był wiarą w polityków i szefów największych banków centralnych, że są w stanie zaradzić obecnemu kryzysowi. Nadzieja, że pomoże FED, ECB czy Barak Obama w środę jeszcze zwyciężała. Czy na pewno uda im się zaradzić problemom, okaże się nie tak szybko. Dziś wieczorem prezydent Stanów Zjednoczonych być może przedstawi plan walki z bezrobociem. Szef FED także zabierze głos i być może zasugeruje, co może nas czekać po najbliższym posiedzeniu rezerwy federalnej. Ale czy rynki uwierzą w ich słowa, okaże się jutro. Dzisiaj przeważała jednak ostrożność, gdyż możemy jeszcze w tym momencie nie doczekać się żadnych konkretów, a wypowiedzi szefa ECB nie napawały optymizmem.
Piotr Trzciński
makler DM BZ WBK S.A.
| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracoXTwaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |