Trwa ładowanie...
d15gfem
13-10-2015 09:05

Czerwiński: dla górnictwa nie wystarczy połączenie z energetyką

Chcemy połączyć górnictwo z energetyką, ale konieczna jest też restrukturyzacja górnictwa, która musi być przeprowadzona przez fachowców, a nie przez polityków - mówi PAP minister skarbu państwa Andrzej Czerwiński.

Share
d15gfem

Udostępniamy nagranie wideo:

https://wideo.pap.pl/videos/10913/

Niespełna dwa tygodnie temu podczas nadzwyczajnego posiedzenia rząd pozwolił wnieść akcje Kompanii Węglowej do Towarzystwa Finansowego Silesia. Oznacza to, że do Silesii trafi 11 kopalń Kompanii, co ma być - jak podkreślał rząd - podstawą do budowy silnego koncernu paliwowo-energetycznego. Szef górniczej Solidarności Jarosław Grzesik komentując rządowy plan uznał go za kpinę. Związkowcy, którzy zarzucili rządowi złamanie umowy zawartej w styczniu br. ogłosili gotowość strajkową w górnictwie.

"Rozmawiam z górnikami, ze związkami zawodowymi i jestem przekonany, że ci ludzie, którzy rzeczywiście myślą o przyszłości górnictwa, bardzo dobrze rozumieją nasze przedsięwzięcie" - ocenia w rozmowie z PAP Czerwiński.

d15gfem

Pytany, dlaczego górnicy tak źle oceniają rządowy plan restrukturyzacji górnictwa, odparł, że "to zależy kogo mamy na myśli mówiąc górnik, bo znaczna część osób, które wypowiadają się w mediach, jest zaangażowana w politykę, nie w obronę praw pracowniczych".

Czerwiński odniósł się też do propozycji ratowania polskiego górnictwa przedstawianych przez opozycję. Ocenił, że zakładają one to, co rząd już wykonuje, a jedyna różnica, to sposób przedstawiania pomysłów. "Przedstawiając swój plan PiS nie wspomina o ograniczeniu kosztów w sektorze, bo o tym najlepiej nie mówić. Deklaruje się tylko chęć połączenia energetyki z górnictwem wskazując za przykład Bełchatów" - mówił szef MSP.

"My natomiast mówimy - tak nie można. To rynek jest najważniejszy, konkurencja. Chcemy połączyć górnictwo z energetyką, ale restrukturyzacja jest konieczna. Ona musi być wykonana przez fachowców, a nie przez polityków" - dodał.

Jego zdaniem brak restrukturyzacji sektora górniczego oznaczałby "wystawienie rachunku każdemu Kowalskiemu", czyli każdemu odbiorcy prądu.(PAP)

rbk/ mick/ jzi/ hgt/

Pobranie jest możliwe po podaniu loginu i hasła:

użytkownik: wideo01@pap.pl

hasło: OZsV2TzG%!if

d15gfem
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15gfem
d15gfem