Trwa ładowanie...
d3g8goh
d3g8goh

Część klubów zgłosiła już kandydatów do RPP; PiS jeszcze nie

W poniedziałek mija termin na zgłoszenie dwóch kandydatów Sejmu do RPP. Jak dotąd, klub PO zgłosił Cezarego Wójcika, a Nowoczesna i PSL - Stanisława Gomułkę. Swojego kandydata nie zaproponował klub Kukiz'15. Nie wiadomo jeszcze, kogo zgłosi największy klub - PiS.
Share
d3g8goh

Dziewięciu członków Rady Polityki Pieniężnej wybierają (po trzech) Sejm, Senat i prezydent.

W poniedziałek, 21 grudnia mija termin na zgłoszenie dwóch kandydatów Sejmu do RPP. Miesiąc później kończy się bowiem kadencja wybranych w 2010 roku przez Sejm - Elżbiety Chojny-Duch i Andrzeja Bratkowskiego.

Szef klubu PO Sławomir Neumann poinformował PAP, że kandydatem klubu PO jest prof. Cezary Wójcik. Wójcik jest profesorem SGH. Wcześniej pracował w NBP, a także w Europejskim Banku Centralnym i Narodowym Banku Austrii. W przeszłości pełnił również funkcje m.in. Dyrektora Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN, a także doradcy ministra finansów i doradcy prezesa NBP.

d3g8goh

Klub Nowoczesnej zgłosił kandydaturę głównego ekonomisty BCC, prof. Stanisława Gomułki, pod tą kandydaturą podpisali się też posłowie PSL - poinformował PAP prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Swojego kandydata nie zgłosił klub Kukiz'15.

Do 22 grudnia mają z kolei być zgłoszone trzy nazwiska kandydatów Senatu do RPP. 24 stycznia 2016 r. wygasają bowiem kadencje Andrzeja Rzońcy, Jana Winieckiego oraz Jerzego Hausnera powołanych w 2010 roku przez Senat.

W kontekście kandydatów z ramienia Senatu w PiS wymienia się Grażynę Ancyparowicz i Eryka Łona. Według spekulacji medialnych mieli być oni kandydatami sejmowymi. Ancyparowicz jest profesorem Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej. Jest też członkiem Rady Naukowej związanego ze SKOK-ami Spółdzielczego Instytutu Naukowego. Często występuje na antenie Radia Maryja, kiedyś była dyrektorem departamentu finansów GUS.

d3g8goh

Natomiast Eryk Łon jest profesorem Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, z którą to uczelnią (dawniej Akademia Ekonomiczna w Poznaniu) związany był przez większość zawodowego życia. Jest absolwentem ekonomii oraz prawa, krótko pracował także w centrali WBK w Poznaniu.

Tylko kadencja wybranej przez Sejm Anny Zielińskiej-Głębockiej wygasa nieco później - 9 lutego 2016 roku, więc nazwisko kandydata na jej miejsce musi wpłynąć do 9 stycznia. Najbardziej prawdopodobnym kandydatem jest poseł PiS, wiceszef sejmowej komisji finansów prof. Jerzy Żyżyński, który jednak jeszcze zastanawia się nad kandydowaniem do RPP, bo, jak powiedział PAP, "ktoś musi pracować w komisji".

Kadencje Adama Glapińskiego i Andrzeja Kaźmierczaka, powołanych przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, wygasają 19 lutego 2016 r. Do tego czasu dwóch swoich przedstawicieli w RPP musi wskazać prezydent Andrzej Duda.

Jedynym członkiem RPP, który nie będzie teraz wymieniony, jest powołany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Jerzy Osiatyński. Zastąpił on 20 grudnia 2013 roku Zytę Gilowską, więc jego kadencja wygasa dopiero w grudniu 2019 roku.

Natomiast w czerwcu 2016 roku kończy się kadencja prezesa NBP Marka Belki, który przewodniczy pracom RPP. Jako jego potencjalny następca wymieniany jest w mediach najczęściej obecny członek RPP Adam Glapiński. (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

d3g8goh

Podziel się opinią

Share
d3g8goh
d3g8goh