Trwa ładowanie...

Czwartek na rynku złotego był relatywnie spokojny

Na początku handlu w Warszawie polska waluta jeszcze kontynuowała umocnienie - notowania EURPLN obniżyły się nawet do 4,1335.
Share
Przemysław Kwiecień
Przemysław KwiecieńŹródło: X-Trade Brokers
d2f38eq

W drugiej części dnia złoty lekko tracił na wartości wobec wyhamowania wzrostów na rynkach akcji i niewielkich spadków na parze EURUSD. Pod koniec notowań w Warszawie za euro płacimy 4,15 złotego, zaś za dolara 2,92 złotego. To nieznacznie więcej niż wczoraj na koniec dnia, jednak te poziomy jeszcze na początku tygodnia wydałyby się atrakcyjne. Większego osłabienia złotego udało się jednak póki co uniknąć dzięki wyraźnemu powrotowi do wzrostów amerykańskiej giełdy. Te odbywają się przy umiarkowanie pozytywnych danych z USA.

Co istotne wzrost do 4,2 pkt. (wobec oczekiwanych -2 pkt.) odnotował wskaźnik Philadelphia Fed, co potwierdziło poprawę aktywności sygnalizowaną już wcześniej w rejonie Nowego Jorku. Dane tygodniowe z rynku pracy były słabsze (przybyło 576 tys. bezrobotnych, oczekiwano 553 tys.), jednak jest to obecnie nieco mniej istotna publikacja. Rynek czeka na kolejne dane (jutro sprzedaż domów w USA i wstępne wskaźniki PMI w strefie euro), które mogłyby rozstrzygnąć bieżącą sytuację rynkową.

Na wykresie pary USDPLN rysuje się formacja trójkąta z poziomą linią oporu 2,9890 i wznoszącą się linią wsparcia (aktualnie nieco powyżej poziomu 2,90). Zawężający się przedział notowań pary sugerowałby rychłe wybicie. Trójkąt jest formacją kontynuacji trendu, zatem wyłącznie na podstawie analizy technicznej należałoby się spodziewać dalszego umocnienia złotego. Pamiętajmy jednak, iż takie formacje na parach z PLN mają ograniczone znaczenie i o kierunku wybicia przesądzą nastroje na rynkach zagranicznych.

Przemysław Kwiecień
główny ekonomista
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
kwiecien.bloog.pl

d2f38eq

Podziel się opinią

Share
d2f38eq
d2f38eq