Czy banki centralne nas zaskoczą?

Wydarzeniem dzisiejszego dnia będą decyzję Banku Anglii i Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych. Oczekuje się, że banki zdecydują się na kolejny duży krok w celu stymulacji gospodarki i istotnie obniżą koszt pieniądza na dzisiejszym posiedzeniu.

04.12.2008 10:05

Ostatnio BoE zaskoczył rynek skalą obniżki, decydując się na dość desperackie posunięcie w celu ochrony gospodarki brytyjskiej przed wydłużonym okresem recesji. Analitycy oczekują tym razem cięcia stóp o 100pb do poziomu 2,0%, co dodatkowo nie będzie sprzyjać walucie brytyjskiej do czasu publikacji decyzji. Równie ważne będą ewentualne towarzyszące decyzji komentarze, które mogą okazać się bardzo pomocne w określeniu przyszłych działań MPC. Rynek oczekuje, że ECB okaże się bardziej powściągliwy w swoich posunięciach i zdecyduje się na obniżkę o 50pb, pomimo istotnego w ostatnim czasie spadku inflacji CPI, jak również pogarszającej się sytuacji na rynku pracy. Spodziewamy się, iż w oczekiwaniu na komunikaty euro i funt mogą pozostać słabsze.

Przyzwyczailiśmy się już do słabych fundamentów napływających z gospodarki amerykańskiej, tak więc wczorajsze złe dane nie przyczyniły się do pogorszenia nastrojów na rynkach akcji, a wręcz przeciwnie. Sesja w USA zakończyła się wzrostowo. Tak więc dość nieoczekiwana może okazać się reakcja rynku na piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy. Dolar w dalszym ciągu pozostaje stosunkowo mocny. Istotna poprawa sentymentu na giełdach powinna przełożyć się na ruch korekcyjny na dolarze, mając na uwadze, iż indeks dolarowy zbliża się do istotnych oporów geometrycznych.

EURPLN

Dłuższa konsolidacja w okolicy 3,80 i utrzymywanie się w ciągu ostatnich dni powyżej 100-okresowej średniej na wykresie godzinowym przyczyniły się w konsekwencji do osłabienia złotego. Kurs obecnie zbliża się w okolice maksimów z połowy listopada tego roku. Przełamanie oporu na poziomie 3,90 otworzy drogę na eurozłotym w kierunku 4,0. Istotna strefa wsparcie znajduje się w rejonie 3,78-3,80, natomiast najbliższy opór znajduje się w rejonie 3,9660/70.

Dziś prezes NBP powiedział, że jest szansa iż RPP odejdzie od tradycji nieobniżania stóp w grudniu.

EURUSD

Euro znajduje się pod presją w oczekiwanie na decyzje ECB, zbliżając się tym samym do najbliższego wsparcia na poziomie 1,2600. Nie spodziewamy się silniejszych ruchów na tej parze w momencie ogłoszenia decyzji w sprawie stóp, gdyż powinna być już ona w cenach. Gwałtowniejsza reakcja mogłaby nastąpić jedynie w wyniku decyzji odbiegających od oczekiwań. Istotną strefę wsparcia stanowi strefa 1,25-1,2560, natomiast opór wyznacza 38,2% zniesienia fib całości spadków z poziomu 1,3081 w okolicy 1,2760.

GBPUSD

Rząd brytyjski przyjął sobie za cel próbę ochrony gospodarki brytyjskiej przed wydłużonym okresem recesji. Perspektywy dla waluty brytyjskiej również nie są najlepsze. GBP znajduje się pod silną presją sprzedających, zbliżając się w dość szybkim tempie do istotnego wsparcia na poziomie 1,4550. GBP może pozostawać słabszy do czasu ogłoszenia decyzji BoE odnośnie stóp. Najbliższy opór widzielibyśmy na poziomie 1,4800.

USDJPY

Od początku grudnia tego roku USDJPY znajduje się w bardzo wąskim zakresie wahań 92,50-93,60, konsolidując się w oczekiwaniu na piątkowe dane z rynku pracy w USA. Taka konsolidacja powinna zaowocować silnym ruchem wkrótce. Utrzymująca się niepewność sprzyja stopniowemu umacnianiu się waluty japońskiej. Strefa wsparcia to poziomy 91,00-92,00, natomiast istotny opór wyznacza linia poprowadzona po ostatnich maksimach lokalnych.

IDMSA.PL

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)