Czy dbanie o instalację fotowoltaiczną jest trudne?

Fotowoltaika w naszej strefie klimatycznej może być naprawdę skutecznym źródłem energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Dlatego m.in. cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Choć jest to rozwiązanie, które charakteryzuje się bezobsługowością – to trzeba pamiętać, że odpowiednia eksploatacja jest warunkiem koniecznym do tego, aby instalacja działała efektywnie przez wiele lat. Dlatego, planując tego typu inwestycję, powinniśmy także uwzględnić kwestie związane z eksploatacją systemu.

Czy dbanie o instalację fotowoltaiczną jest trudne?
Źródło zdjęć: © Unsplash.com

Treść sponsorowana przez markę Tauron

Zaletą instalacji fotowoltaicznych jest to, że są one w zasadzie bezobsługowe – nie ma konieczności włączania/wyłączania systemu czy regulowania jego mocy. Produkcja prądu, jego bieżące wykorzystywanie (tzw. autokonsumpcja) oraz oddawanie i obieranie energii z sieci działa automatycznie. Nie oznacza to jednak, że właściciele instalacji po zamontowaniu paneli na dachu czy gruncie mogą zapomnieć o jej istnieniu. Aby zagwarantować efektywną pracę systemu przez wiele lat, muszą pamiętać wykonywaniu niektórych czynności. Absolutnym minimum jest regularny przegląd systemu. Podczas takiego przeglądu należy zwrócić uwagę na wszystkie elementy, m.in: konstrukcję wsporczą, moduły oraz falownik. Powinniśmy zweryfikować, czy nie pojawiły się na nich uszkodzenia. Wszystkie ewentualne zmiany powinny zwrócić nasza uwagę.

Dodatkowo raz na trzy miesiące należy także sprawdzić stopień zabrudzenia modułów.

O zaleceniach dotyczące konserwacji instalacji fotowoltaicznych przeczytamy m.in. w e-booku „Fotowoltaika dla domu”, który powstał z inicjatywy TAURONA.

Jak czyścić panele fotowoltaiczne?

Pamiętajmy, że większość dostępnych na rynku paneli posiada warstwę ułatwiającą samoczyszczenie – dzięki czemu nie musimy usuwać z paneli drobnych zabrudzeń – te zostaną zmyte podczas opadów deszczu. Czyszczenie będzie jednak konieczne, gdy pojawią się na niej większe zabrudzenia – odchody ptaków czy liście. Brud zalegający na panelach ograniczy dopływ światła, a zatem obniży efektywność pracy naszej instalacji, czego nie chcemy.

Częstszego mycia mogą również wymagać moduły zamontowane w niedalekiej odległości od kominów – ze względu na zanieczyszczenia pyłowe emitowane przez komin i osiadające na modułach.

Czyszczenie powinniśmy przeprowadzać raz/dwa razy w roku, aby unikać gromadzenia się zanieczyszczeń na powierzchni modułu.

Podczas czyszczenia powinniśmy zachować szczególną ostrożność – unikać inwazyjnych detergentów lub myjek ciśnieniowych, które mogą prowadzić do uszkodzenia powierzchni modułu.

Kontrola wizualna i śledzenie czy na poszczególnych elementach instalacji nie pojawiły się uszkodzenia to jednak nie wszystko. Powinniśmy także pamiętać o tym, aby dokładna weryfikacja pracy i stanu technicznego była przeprowadzona przez serwis – najpierw po pierwszym roku działania instalacji, a potem w cyklach pięcioletnich. Dlatego już na początku planowania inwestycji zadbajmy o to, aby wybrać firmę, która gwarantuje sprawną opiekę serwisową. Pamiętajmy, że jeżeli firma posiada nie tylko montażystów, ale i serwisantów, znacznie łatwiej będzie nam uzyskać wsparcie w przypadku jakiejkolwiek usterki.

Podczas takiego przeglądu sprawdza się zarówno połączenia mechaniczne oraz elektryczne instalacji, konstrukcję wsporczą, jak i urządzenia zabezpieczające. Co pięć lat zalecane jest przeprowadzenie pomiarów kontrolnych oraz diagnostyki falownika.

Bieżącą weryfikację działania instalacji możemy prowadzić samodzielnie, obserwując parametry pracy systemu widoczne w aplikacji monitorującej. Aplikacje tego typu są dostępne dla większości falowników obecnych na rynku. Z poziomu aplikacji możemy obserwować m.in. dzienne, miesięczne czy roczne uzyski energetyczne. Jeżeli parametry pracy instalacji okazują się dużo gorsze od deklarowanych przez wykonawcę, powinniśmy skontaktować się z serwisem. Zaniepokoić powinny nas też duże wahania wskazań instalacji lub znaczące spadki produkcji energii pomimo zbliżonych warunków pogodowych.

Więcej na ten temat na: www.tauron.pl/ebook

Treść sponsorowana przez markę Tauron

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)