Czy digital finance zastąpi tradycyjną bankowość?

Czy tradycyjne banki już wkrótce przejdą do historii? Z jaką konkurencją muszą się zmierzyć placówki bankowe? Sporą. W świecie finansów, podobnie jak w wielu innych dziedzinach życia, wciąż pojawiają się nowe technologie. Kto wygrywa? Ten, kto lepiej potrafi je wykorzystać w swej działalności.

Czy digital finance zastąpi tradycyjną bankowość?
Źródło zdjęć: © Wonga / Shutterstock

29.11.2013 13:35

Tradycyjna bankowość: od ławki do konta online

Kiedy pojawiły się pierwsze banki? Wtedy, gdy zaczęto obracać pieniędzmi. Zalążki bankowości tworzyły się już w starożytnych imperiach, choć „właściwa” bankowość zaczęła się rozwijać w XV i XVI wieku na terenie miast włoskich. Przez wieki zmieniała się ich rola oraz sposób działania. Pozwalały na bezpieczne przechowywanie zgromadzonych oszczędności, udzielały też w pełni legalnych pożyczek na procent. Rozwój bankowości doprowadził do powstania banków centralnych, odgrywających istotną rolę w gospodarce każdego kraju oraz banków nastawionych na obsługę klienta. Banki uniwersalne, spółdzielcze, inwestycyjne czy hipoteczne – oto odpowiedzi sektora bankowego na ciągle zmieniające się potrzeby klienta. Zmienia się też sposób jego obsługi. Pierwszych transakcji dokonywano na ławkach miejskich, później pojawiły się tak dobrze znane kasy. Dziś coraz większa grupa banków przenosi się do sieci, a konta online, bankomaty i wpłatomaty pozwalają każdemu z nas na samodzielne wykonywanie transakcji.

Digital finance: postęp techniczny a świat finansów

Postęp techniczny oraz nowe systemy informatyczne szybko opanowały świat finansów. W ostatnim czasie intensywnie rozwija się branża digital finance, która obrót pieniędzy łączy z wykorzystaniem zaawansowanych technologii. W tym sektorze jednym ze światowych liderów stała się WONGA, która osiągnęła status największego pożyczkodawcy online w Wielkiej Brytanii. W ciągu 15 minut specjalna aplikacja pozwala sprawdzić historię kredytową wnioskodawcy, a inna aplikacja szybko wylicza ostateczny koszt pożyczki. Nowoczesne systemy płatności pozwalają, po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, na dokonanie błyskawicznego przelewu na konto klienta. Cała transakcja zajmuje kilkanaście minut, a można jej dokonać o każdej porze dnia i nocy. Jasne zasady i łatwość obsługi sprawiły, że tradycyjne karty kredytowe coraz częściej przegrywają z taką właśnie szybką pożyczką internetową. Jak będzie z pozostałymi usługami bankowymi? O tym przekonamy się w najbliższej przyszłości.

Bez tradycyjnych banków, które towarzyszyły człowiekowi od chwili wprowadzenia w obieg pierwszych pieniędzy, trudno wyobrazić sobie życie. W XXI wieku tradycyjne instytucje finansowe muszą jednak pokonać wiele trudności. Zmieniają się czasy, zmienia się podejście klientów. Każdy z nas chciałby szybko i wygodnie obracać swymi pieniędzmi, każdy z nas chce korzystać z nowych technologii. Banki muszą sprostać tym oczekiwaniom, by zachować swą silną pozycję.

Materiał powstał przy współpracy z Wonga.

kredytfinanseaplikacja
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)