Czy EBC “dodrukuje” pieniądze? - komentarz walutowy
Wiadomością dnia, na które oczekują rynki jest decyzja Europejskiego Banku Centralnego w sprawie rozpoczęcia programu skupu aktywów. Decyzja pojawi się na rynku o 13:45.
Wszyscy dziś oczekują na decyzję EBC. Pytaniem, na które inwestorzy chcą poznać odpowiedź, jest to czy w ogóle, kiedy, i w jakiej skali rozpocznie się program skupu aktywów. Plan ten jest powszechnie nazywany drukiem pieniądza, gdyż środki, które przeznaczone będą na interwencję rynkową zostaną wygenerowane przez bank. Ruch taki, o ile przekroczy oczekiwania inwestorów, powinien spowodować osłabienie się euro względem innych walut. W efekcie jeżeli euro osłabi się względem franka, a polska gospodarka jest znacznie stabilniejsza względem euro można się spodziewać również wzrostu wartości franka. Efekt ten będzie jednak równoważony osłabianiem się euro względem złotego. Decyzję, na którą czekają niemal wszyscy inwestorzy walutowi, poznamy o 13:45, a o 14:30 rozpocznie się konferencja prasowa w tej sprawie z udziałem prezesa EBC Mario Draghiego. Należy się spodziewać zatem zwiększonej zmienności w tych 3 kwadransach, szczególnie gdyby decyzja zaskoczyła rynki i czekały one na wyjaśnienia.
Wczoraj poznaliśmy dane z Wielkiej Brytanii na temat bezrobocia. Rynek oczekiwał spadku z 6% na 5,9% wynik okazał się jeszcze o 0,1% lepszy i wyniósł zaledwie 5,8%. Również ilość zasiłków dla bezrobotnych okazała się niższa od oczekiwań. Dane z Polski także okazały się lepsze od oczekiwań. Produkcja przemysłowa rośnie o 8,4% w skali roku, przy oczekiwaniach wzrostu na poziomie ledwo przekraczającym 5%.
Wczoraj Bank Kanady obniżył stopy procentowe. Rynek oczekiwał, że nie ulegną one zmianie jednakże doszło do obniżki z 1% na 0,75%.
Od rana poznaliśmy dane o bezrobociu z Hiszpanii. Wbrew oczekiwaniom nie spadło on do 23,5% ale pozostało na poziomie 23,7%. Sama liczba nie oddaje w pełni tego co się dzieje na tym rynku pracy, gdyż bezrobocie dotyczy w większości ludzi młodych pozbawionych kwalifikacji, a w obliczu braku możliwości zatrudnienia ludzie ci szybko tych kwalifikacji nie podniosą.
Dzisiaj, oprócz komunikatu EBC warto zwrócić uwagę na następujące dane:
12:00 - Wielka Brytania - stopa bezrobocia,
14:00 - Polska - koniunktura gospodarcza,
EUR/PLN
Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 22.10.2014 do 22.01.2015
Kurs EUR/PLN gwałtownie wystrzelił w górę, po czym równie gwałtownie zawrócił. Ze względu na tempo obecnego wybicia ciężko jest mówić o technicznych oporach, psychologicznym oporem będzie maksimum ostatniego ruchu w okolicach 4,4000 zł. Kurs po chwilowej konsolidacji ponownie wyskoczył w górę i kosztuje już ponad 4,3000.
CHF/PLN
Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 07.2008-01.2015
W przypadku franka zrezygnowaliśmy z analizy na wykresie 3 miesięcznym, bo przy ostatniej skali ruchów nie ma to sensu. Wykres wieloletni pokazuje wyraźnie kształtowanie się kanału wzrostowego na tej walucie, a ostatni ruch bardzo dobrze się wpisuje w tą tendencje. Opór długoterminowy gdyby formacja ta miała być kontynuowana znajduje się w okolicach 4,5500, jednakże jest wiele przesłanek fundamentalny sugerujących że nie osiągniemy tych poziomów.
USD/PLN
Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 22.10.2014 do 22.01.2015
Kurs USD/PLN od początku listopada tworzył trend boczny, po wybiciu z tej formacji powrócił do długoterminowej formacji wzrostowej i po drobnych korektach dalej rośnie. Techniczny opór znajduje się obecnie na 3,7600, wsparciem jest poziom 3,6900.
GBP/PLN
Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 22.10.2014 do 22.01.2015
Kurs GBP/PLN od miesiąca poruszał się w trendzie bocznym w zakresie 5,2300-5,3000. Trend ten jednak już dawno nie obowiązuje. Pomimo, że pierwsze wybicie z formacji okazało się mniej spektakularne niż na innych walutach, funt podobnie jak inne waluty wystrzelił ku górze. Oporem dla dalszych wzrostów do wczoraj było maksimum kursowe w okolicach poziomu 5,6000, obecnie jest to linia łącząca maksima ostatnich miesięcy na 5,6800. Wsparciem jest linia łącząca minima ostatnich tygodni w okolicach 5,5200.
Maciej Przygórzewski
główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat
Currency One SA