Deutsche Welle
zarobki
12-08-2018 (17:01)

Czy jest górny pułap zarobków menedżerów? U Daimlera tak

Niemiecka gospodarka ma rekordowe obroty. Czy to oznacza, że rekordowe będą także gratyfikacje menedżerów?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Czy jest górny pułap zarobków menedżerów? U Daimlera tak
(East News, Fot: AFP/EAST NEWS)
WP

Jak pisała gazeta FAZ, szef Daimlera Dieter Zetsche dotarł już do górnego pułapu wynagrodzeń w koncernie, który wprowadził ograniczenia w wynagrodzeniach dla menedżerów.

Zgodnie z zasadą ustaloną przez radę nadzorczą, Zetsche zarobił co prawda więcej niż w roku poprzednim, kiedy na konto przelano mu prawie 8 mln euro, lecz teraz będzie to mniej niż dopuszczalne 10 mln.

Według obliczeń gazety „Die Welt” szefowie koncernów notowanych w Dax i MDax w roku 2016 przeciętnie zarabiali 3,2 mln euro rocznie. Według obliczeń firmy doradczej Willis Towers Watson szefowie przedsiębiorstw notowanych w Dax przeciętnie zarabiali nawet 5,5 mln euro.

Rekordowe zarobki szefa SAP

WP

Prym wiódł w tej dziedzinie szef koncernu SAP Bill McDermott, który zarobił 11,9 mln euro, czyli więcej niż Zetsche. Trzecim z czołówki był szef Heidelbergcement Bernd Scheifele, który otrzymał 7,2 mln euro.

CZYTAJ: Burmistrz z Włoch grozi, że odetnie internet. W szczycie mieszkańcy się nie połączą

Jeżeli doliczy się do tego świadczenia pracodawców z tytułu zabezpieczenia emerytalnego i innych - a taki model obliczeń stosuje HKP Group analizując wynagrodzenia menedżerów - zarobki te wyglądają jeszcze lepiej. Według tych obliczeń McDermott zarobił 15,3 mln euro, Zetsche 13,8 mln, a Scheifele 10 mln.

ZOBACZ: Kaczyński obniży pensje posłom. "To populizm"

WP

Jakby na to nie spojrzeć, szefowie koncernów Dax zarabiają krocie. Jak obliczył brytyjski think tank High Pay Center bossowie koncernów Dax już 5 stycznia br., czyli po 3,5 dnia roboczego zarobili tyle, ile wynoszą roczne pobory przeciętnie zarabiającego pracownika w Niemczech.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Finanse
WP
WP