Czy mamy do czynienia z początkiem kolejnej fali obniżek stóp procentowych?

Słabsze dane ze świata powodują osłabienie się złotówki. Głosy mówiące o obniżkach stóp procentowych w Eurolandzie stają się coraz głośniejsze. Zdaniem polskiego wiceministra finansów również w Polsce mamy sporo miejsca na dalsze redukcje stóp.

Czy mamy do czynienia z początkiem kolejnej fali obniżek stóp procentowych?
Źródło zdjęć: © internetowykantor.pl

25.04.2013 10:31

Jak już wspomnieliśmy wczoraj o godzinie 10:00 w Niemczech opublikowano indeks nastrojów w biznesie IFO. Można się było spodziewać, że po serii słabych danych tutaj nie będzie rewelacji, jednakże rynki nie spodziewały się spadku aż do poziomu 104,4 punktów. Jest to poziom niższy o ponad półtora punktu od oczekiwań i zarazem najniższy poziom od stycznia tego roku. Wskaźnik ten dopełnia obrazu spowolnienia w gospodarce naszego zachodniego sąsiada. Jak to często bywa w takich sytuacjach słabsze waluty tracą zdecydowanie więcej, gdyż inwestorzy w trudniejszych czasach wolą większe i stabilniejsze gospodarki. Efektem tego jest dalsze osłabianie się złotówki.

Efektem słabszej koniunktury w gospodarce europejskiej jest powracający niczym bumerang ostatnio temat obniżek stóp procentowych w UE. Najbliższe posiedzenie EBC, na którym decyzja ta mogłaby być podjęta będzie miało miejsce 2 maja. Wedle specjalistów rynki zaczynają się przygotowywać na tą decyzję powoli uwzględniając ją w cenach. Osobiście szczerze wątpię, by przed samą decyzją Mario Draghi nie spróbował interwencji słownej. Scenariusz taki moim zdaniem będzie wyglądał tak, że na majowym posiedzeniu decyzja nie zostanie podjęta, jednakże komunikat po spotkaniu będzie wyraźnie wskazywał na nią w czerwcu. Da to rynkom miesiąc na przygotowanie się do zmian, a EBC pozwoli utrzymać opinie wiarygodnego. Gdyby decyzja zapadła już w maju świadczyłoby to bardzo niekorzystnie o prognozach dla europejskiej gospodarki.

Głosy o obniżkach dobiegły do nas również z ministerstwa finansów, gdzie wiceminister Wojciech Kowalczyk stwierdził, że istnieje duża przestrzeń dla dalszych obniżek. Takie opinie płynące od osób bezpośrednio zainteresowanych obniżaniem stóp procentowych (spadek kosztów obsługi długu, większe wpływy w przypadku ożywienia gospodarczego) nie są oczywiście w pełni obiektywne, jednakże możemy mieć obecnie do czynienia na świecie z kolejną falą obniżek stóp i może to nie ominąć również Polski.

Z wczorajszych danych makro na uwagę zasługują tylko wnioski o kredyt hipoteczny w USA, które spadły do +0,20% z +4,80%. Informacja ta jednak nie spowodowała żadnej większej reakcji na rynkach. W nocy nadeszły odrobinę słabsze od oczekiwań dane z Japonii, ale te zwyczajowo nie mają większego wpływu na pary złotowe. W dniu dzisiejszym osoby zainteresowane funtem powinny zwrócić uwagę na dane o PKB na Wyspach o godzinie 10:30, rynki spodziewają się bardzo symbolicznego wzrostu, jednakże linia oddzielajaca ten kraj od recesji jest naprawdę cienka. O godzinie 14:30 poznamy dane z USA o nowozarejestrowanych bezrobotnych, dane te mogą być istotne w kontekście spodziewanego końca luzowania ilościowego w USA.

Komentarze do wykresów:

Obraz
© (fot. internetowykantor.pl)

Wykres kursu średniego EUR/PLN, za okres od 17.02.2013 do 25.04.2013

W drugim tygodniu kurs EUR/PLN trafił do wąskiej konsolidacji pomiędzy poziomem 4,1160 a 4,0930. Od kilku dni jednak złoty wyraźnie traci wobec Euro przebijając wczoraj poziom 4.1500. Najbliższym oporem jest poziom 4,1550 i znajdujące się tam zniesienie Fibonacciego. Najbliższym wsparciem jest linia łącząca minima ostatnich dni znajdująca się obecnie w okolicach 4.1250.

Obraz
© (fot. internetowykantor.pl)

Wykres kursu średniego CHF/PLN, za okres od 03.03.2013 do 25.04.2013

Kurs CHF/PLN podobnie jak kurs EUR/PLN w drugim tygodniu kwietnia gwałtownie spadł i znalazł się w konsolidacji między poziomami 3.3550 a 3.3900. Co ciekawe pomimo gwałtownego ruchu na walucie europejskiej tutaj, ku radości kredytobiorców frankowych, nie doszło do wybicia, a kurs znajduje się przy dolnym ograniczeniu wspomnianego przedziału i testuje obecnie wsparcie w postaci linii łączącej minima ostatnich miesięcy. W przypadku przebicia tej linii i dalszego ruchu w dół najbliższym wsparciem jest 3.3550 czyli wspomniane już dolne ograniczenie obecnej konsolidacji, natomiast w przypadku ruchu w górę najbliższym oporem jest 3.3900 czyli maksima krótkookresowe.

Obraz
© (fot. internetowykantor.pl)

Wykres kursu średniego USD/PLN, za okres od 27.02.2013 do 25.04.2013

Kurs USD/PLN podobnie jak kurs EUR/PLN po wejściu w konsolidację gwałtownie zaczął się umacniać. Obecnie na wykresie można wyrysować krótkookresowy kanał wzrostowy o stromym nachyleniu. Jeżeli kurs będzie przebywał w nim jeszcze kilka dni to będziemy mogli na jaki czas zapomnieć o tanim dolarze. Dolne ograniczenie kanału znajduje się obecnie w okolicach 3.1500 a górne to poziom 3.2000.

Obraz
© (fot. internetowykantor.pl)

Wykres kursu średniego GBP/PLN, za okres od 25.02.2013 do 25.04.2013

Brytyjski funt w przeciwieństwie do innych walut zamiast konsolidacji tworzył trend spadkowy o łagodnym nachyleniu. Nie zmieniło to faktu, że podobnie jak w przypadku dolara i euro mamy do czynienia obecnie z wybiciem z tej formacji. Obecnie najbliższy opór to testowany poziom 4,8800.

Maciej Przygórzewski
FX Dealer
Internetowykantor.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)