Trwa ładowanie...

Zwolnienia przez spóźnienia do pracy. To musisz wiedzieć

Nie każdy pracownik zdaję sobie sprawę, że zbyt częste spóźnienia mogą nieść za sobą poważne konsekwencje. Szefowie czasem przymykają oko, ale warto wiedzieć, co grozi za niewywiązywanie się z obowiązków.

Za zbyt częste spóźnienia pracodawca może wyciągnąć wobec pracownika poważne konsekwencjeZa zbyt częste spóźnienia pracodawca może wyciągnąć wobec pracownika poważne konsekwencjeŹródło: Adobe Stock, fot: fizkes
d4actz5
d4actz5

Serwis "Interia" przypomina, że Kodeks pracy wymienia podstawowe obowiązki pracownicze. Pracownik spóźniający się narusza obowiązek punktualnego rozpoczęcia pracy i wykonywania jej przez wyznaczoną liczbę godzin.

Niezależnie od skali spóźnienia pracodawca może wymierzyć nam karę porządkową. Kodeks pracy przewiduje: upomnienie, naganę i karę pieniężną, a nawet zwolnienie dyscyplinarne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Miliarder zdradza "wielką ściemę" w handlu częściami samochodowymi Maciej Oleksowicz Inter Cars #19

Spóźnienie do pracy może nas słono kosztować

Art. 100 Kodeksu pracy wyraźnie zaznacza, że pracownik obowiązany jest do przestrzegania czasu pracy ustalonego w zakładzie. Dotyczy to zarówno pracy wykonywanej w siedzibie firmy lub innym miejscu wskazanym przez pracodawcę, a nawet podczas odbywania podróży służbowych.

Wybór rodzaju kary zależy od pracodawcy. Przed podjęciem decyzji powinien wziąć pod uwagę różne okoliczności, rodzaj naruszenia obowiązków pracowniczych, stopień winy pracownika i jego dotychczasowy stosunek do pracy. Jeśli pracownik spóźnia się nagminnie, pracodawca może zastosować ustne upomnienia lub nałożyć karę porządkową. Pracownik powinien się jednak liczyć z dużo poważniejszymi konsekwencjami. W najgorszym przypadku pracodawca może nawet rozwiązać z nami umowę.

d4actz5

Skoro wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną to nie ma podstaw do wypłaty pełnego wynagrodzenia za miesiąc, w którym miało miejsce spóźnienie. Pracodawca może zgodzić się na jego odpracowanie, lecz w takiej sytuacji będzie to traktowane jako odpracowanie nieobecności - przypomina serwis.

Jeśli spóźnienia się powtarzają, można wypowiedzieć umowę

Czasem bywa i tak, że spóźnienia pracownika powodują narażenie firmy na straty finansowe, wtedy pracodawca może wystosować wobec niego zwolnienie dyscyplinarne. Konsekwencje dotyczą przede wszystkim natychmiastowej utraty zatrudnienia bez prawa do okresu wypowiedzenia. Z miejsca pracownik jest po prostu zwalniany.

Na domiar złego taka informacja o dyscyplinarnym trybie rozwiązania umowy o pracę pozostaje w aktach pracowniczych, co rzutuje na wizerunek danej osoby i może uniemożliwić znalezienie jej innej pracy, o ile nowy pracodawca poprosi o referencje lub świadectwo pracy od byłego zatrudniającego.

Konsekwencją dyscyplinarki jest również to, że pracownik może nie mieć prawa do zasiłku dla bezrobotnych lub zostanie ono odsunięte w czasie. Zatrudniony, który w okresie 6 miesięcy przed dokonaniem rejestracji w urzędzie pracy jako bezrobotny został zwolniony dyscyplinarnie, nabędzie prawo do zasiłku dopiero po upływie 180 dni od dnia zarejestrowania się w powiatowym UP. Dodatkowo okres jego pobierania zostanie skrócony o ten wymiar czasu, dlatego zasiłek może nie należeć się wcale.

d4actz5

Zwolnienie dyscyplinarne to jednak ostateczność. Pracodawcy częściej stosują lżejsze kary upomnienia, nagany. Można ich użyć w każdej sytuacji, gdy podwładny nie przestrzega ustalonej organizacji pracy. Możliwe jest także zastosowanie kary finansowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4actz5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4actz5

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj