Trwa ładowanie...

Czy pracodawca zagląda do Twojej poczty?

Czy pracodawca ma prawo sprawdzać moja pocztę służbową? Jeżeli tak to w
jakich sytuacjach? Czy musi poinformować pracownika o takim zamiarze, czy
może to robić "po kryjomu".

Share
Czy pracodawca zagląda do Twojej poczty?Źródło: Thinkstock
d15kmpw

Czy pracodawca ma prawo sprawdzać moja pocztę służbową? Jeżeli tak to w jakich sytuacjach? Czy musi poinformować pracownika o takim zamiarze, czy może to robić "po kryjomu". Odpowiada Monika Hernecka, dyrektor operacyjny Grupy FUTUREA

Pracodawca, który chce monitorować pocztę służbową pracownika, musi go o tym uprzedzić. Może to zrobić poprzez stosowne zapisy w umowie o pracy, w regulaminie pracy lub też w układzie zbiorowym.

Pracownicy, którzy są monitorowani przez pracodawcę bez wcześniejszego poinformowania o tym fakcie, mogą dochodzić roszczeń w tytułu naruszenia ich dóbr osobistych. Warto zwrócić uwagę, że przy kontroli służbowego konta pocztowego treść e-maili oznaczonych jako prywatne nie powinny interesować pracodawcy i nie powinny być czytane.

Jeśli jednak do tego dojdzie, to pracodawca nie może treści zawartych w prywatnych wiadomościach pracownika rozpowszechniać, ani w żaden sposób wykorzystywać. Pracodawca, który monitoruje służbową pocztę elektroniczną pracownika musi uważać, żeby nie naruszyć dóbr osobistych pracownika, a w szczególności powinien uważać na to, by nie naruszyć tajemnicy korespondencji. Kwestie te szczegółowo reguluje kodeks cywilny. Za złamanie tajemnicy korespondencji grozi w najlepszym razie kara grzywny, a w najgorszym kara pozbawienia wolności do lat 2.

d15kmpw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15kmpw
d15kmpw