Czy słabe dane wpłyną na decyzje RPP?

Wczoraj opublikowane zostały wstępne dane o Produkcie Krajowym Brutto za 2012 rok. Wartość PKB wyniosła 2% - 0,1% poniżej prognoz rynkowych. Niestety bardziej niż gorszy od oczekiwań odczyt może niepokoić słaby popyt wewnętrzny. Dalsze hamowanie konsumpcji prywatnej powinno przyczynić się do kolejnych obniżek stopy procentowej przez Radę Polityki Pieniężnej.

Czy słabe dane wpłyną na decyzje RPP?
Źródło zdjęć: © internetowykantor.pl

30.01.2013 | aktual.: 30.01.2013 10:36

Wczoraj opublikowane zostały wstępne dane o Produkcie Krajowym Brutto za 2012 rok. Wartość PKB wyniosła 2% - 0,1% poniżej prognoz rynkowych. Niestety bardziej niż gorszy od oczekiwań odczyt może niepokoić słaby popyt wewnętrzny. Dalsze hamowanie konsumpcji prywatnej powinno przyczynić się do kolejnych obniżek stopy procentowej przez Radę Polityki Pieniężnej.

Reakcja na dane makro na polskiej walucie była stosunkowo spokojna, po południu polski złoty uległ umocnieniu a od rana mamy do czynienia ze stabilizacją - 4,18 za euro, 3,3570 wobec franka szwajcarskiego i 3,0930 za dolara amerykańskiego. Wynikająca ze słabych danych (m.in. wzrost stopy bezrobocia, słabe dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej, gorszy od oczekiwań PKB) perspektywa kolejnych obniżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej będzie sprzyjać dalszemu traceniu na wartości rodzimej waluty.

Wczoraj bardzo słabo wypadły przede wszystkim dane o konsumpcji prywatnej. W IV kwartale ubiegłego roku jej dynamika była ujemna (-0,5% r/r). W całym 2012 roku wyniosła 0,5% wobec 2,5% w roku poprzednim. Niewątpliwie daje to Radzie Polityki Pieniężnej wyraźny sygnał do kontynuowania polityki taniego pieniądza. Niewiadomą pozostaje nadal wysokość cięcia stóp. Zachowanie złotego wskazuje, że obniżka o 25 p.b. została już zdyskontowana przez rynek.

Na zachowanie polskiej waluty istotny wpływ będą miały także globalne nastroje panujące na rynkach. Niechęć do polskich aktywów widać nie tylko w przecenie złotego ale także na parkiecie giełdowym. Polska giełda w ostatnich dniach wypada znacznie słabiej niż w 2012r. Szczególnie wyraźnie widać spadek relatywnej siły indeksu WIG20 względem europejskich parkietów. Ewentualne pogorszenie na rynkach globalnych połączone z obniżką stóp w Polsce z pewnością nie wzmocni złotówki względem głównych walut.

Wczoraj w Stanach Zjednoczonych opublikowany został indeks zaufania konsumentów - Conference Board. Odczyt (58,6 pkt.) okazał się gorszy od oczekiwań (64 pkt.). Niezadowolenia natomiast nie widać przyglądając się wzrostom na amerykańskich giełdach. Dzięki dobrym wynikom dużych spółek indeksy znajdują się na maksimach.

Dzisiejszy dzień nie przyniesie znaczących publikacji makroekonomicznych dla polskiej gospodarki. Poznamy za to dane zza oceanu. O godzinie 14:15 nastąpi publikacja danych o zatrudnieniu poza rolnictwem (raport ADP). 15 min później Amerykanie przedstawią zannualizowany PKB za zeszły kwartał, analitycy przewidują wzrost o 1,1%, wobec 3,1% w okresie poprzednim. Wieczorem (o 20:15) poznamy decyzję Komitetu Federalnego USA ds. otwartego rynku (FOMC) nt. wysokości stóp procentowych (prognoza: przedział 0%-0,25%).

Komentarze do wykresów:

Wykres kursu średniego EUR/PLN, za okres od 28.11.2012 do 30.01.2013

Kurs EUR/PLN znajduje się coraz bliżej dolnego ograniczenia kanału wzrostowego. Kurs nie przełamał linii oporu kanału wzrostowego i na chwilę obecną mamy do czynienia z lekkim umocnieniem się złotego. Wczoraj osiągnęliśmy 3-miesięczne maksimum na poziomie 4,20. Opór stanowi 100% zniesienie Fibonacciego na poziomie 4,20. Z kolei granicą wsparcia dla dalszych wzrostów jest dolne ograniczenie kanału wzrostowego na poziomie 4,16.

Obraz
© (fot. internetowykantor.pl)

Wykres kursu średniego CHF/PLN, za okres od 28.11.2012 do 30.01.2013

Na parze CHF/PLN kurs ustanowił nowe minimum na poziomie 3,27. Od tego momentu kurs zawrócił i wydaje się, że zaczyna poruszać się w trendzie bocznym. W chwili obecnej kurs testuje wsparcie na poziomie 3,5550. Jeżeli złoty nadal będzie się umacniał wówczas wsparcie stanowić będzie 50% zniesienie Fibonacciego. Opór wyznaczają maksima ostatnich miesięcy na poziomie 3,41.

Wykres kursu średniego USD/PLN, za okres od 28.11.2012 do 30.01.2013

Kurs USD/PLN po dotarciu w okolice 61,8% zniesienia Fibonacciego i fałszywym wybiciu, ponownie zawrócił i znajduje się coraz bliżej dolnego ograniczenia na poziomie 3,0675. Od pewnego czasu na wykresie zaczyna tworzyć się formacja trójkąta i możliwe, że w dłuższym okresie wsparcie i opór wyznaczą właśnie ramiona trójkąta (3,0675, 3,14).

Wykres kursu średniego GBP/PLN, za okres od 28.11.2012 do 30.01.2013

Kurs GBP/PLN znajduje się w dość szerokim kanale spadkowym, a dokładniej testuje jego dolne ograniczenie. Dziś ustanowił dołek na poziomie 4.87. Jeżeli kurs odbije się od wspomnianego wsparcia opór stanowić będzie 4.930, czyli 23,6% zniesienie Fibonacciego.

Magdalena Kaczmarczyk
specjalista dealer walutowy
Internetowykantor.pl

| Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikację raportów można uzyskać pisząc na adres biuro@internetowykantor.pl. |
| --- |

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)