Czy twoja firma to obóz - raport
Co o tym myślisz? Jak traktuje cię pracodawca? Jesteś szanowany, czy może pracujesz w obozie pracy? Czy prawo pracy powinno być bardziej liberalne?
Większość Polaków ocenia swoje miejsce pracy bardzo źle. Aż 38% osób mówi, że pracuje w obozie pracy, bo zarabia poniżej oczekiwań.
Po godzinach pracuje 21% Polaków, 17% pracowników czuje się niedocenionych.
Nie wszyscy mówią o firmie negatywnie - 24% Polaków twierdzi, że ich zakład pracy jest solidny.
W głosowaniu wzięło udział 6477 osób. (zobacz wyniki)
O obozach pracy, w których pracuje się na czarno i ponad siły, systematycznie informują media. Często jednak legalnie zatrudnieni przyznają, że są wyzyskiwani, pracują po godzinach za marne pieniądze. O swoim zakładzie pracy mówią - obóz pracy.
Czy legalnie działająca firma może być obozem? Jak informują inspektorzy pracy, może. Ciągle nie brakuje przedsiębiorstw, w których szef nie podpisuje umów z podwładnymi. Prowadzi podejrzaną politykę zatrudnieniową. Pracownicy są zobowiązani pracować ponad siły i nie są za to odpowiednio wynagradzani.
Szefowie nie przestrzegają przepisów - np. zwalniają kobiety w ciąży. Nowy kodeks pracy ma być jeszcze bardziej liberalny. Pracownicy m.in. będą mogli dogadywać się z szefami co do rodzaju podpisywanych umów i inspekcja nie będzie mogła ingerować w to, jaką umowę zawarli. Zdaniem niektórych ekspertów taka propozycja doprowadzi do masowego łamania prawa. Pracodawcy przekonują jednak, że sytuacja na rynku się zmieniła - rynek pracy przekształca się w rynek pracownika i to on dyktuje warunki. Szefowie twierdzą, że bardziej liberalne prawo, ułatwiające rotację pracowników na rynku jest konieczne.
Co o tym myślisz? Jak traktuje cię pracodawca? Jesteś szanowany, czy może pracujesz w obozie pracy? Czy prawo pracy powinno być bardziej liberalne?