Czy złoty znowu będzie tak mocny?

Rynek krajowy pozostaje pod wpływem rynku globalnego oraz lokalnych wydarzeń związanych z przyjęciem w naszym kraju wspólnej waluty. Minimum euro w stosunku do złotego wyniosło 3,6322, a dolara 2,8520. Dziś nie poznamy żadnych istotnych informacji o charakterze makroekonomicznym z Polski.

29.10.2008 08:43

RYNEK MIĘDZYNARODOWY

W trakcie notowań nocnych dolar stracił na wartości. Maksimum wspólnej waluty wyniosło 1,2843. Dziś nie poznamy żadnych istotnych informacji o charakterze makroekonomicznym z Eurolandu. Z USA poznamy najistotniejszą informację obecnego tygodnia. Wieczorem naszego czasu FOMC podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych. Rynek oczekuje obniżki głównej stopy o 25-50 punktów bazowych. Jakakolwiek decyzja o obniżce świadczyłaby o poważniejszych problemach w USA niż się do tej pory wydawało. Tezę tę potwierdzają bardzo złe informacje makroekonomiczne zza Oceanu. Publikacja tygodniowej zmiany zapasów paliw nie powinna wpłynąć na notowania ropy. Dzięki oczekiwaniom inwestorów na obniżkę stóp znacząco na wartości zyskały giełdy w Nowym Jorku. Indeks Dow Jones zamknął się na poziomie 9065,12 pkt., tj. 10,8%.

Złoto nieznacznie zyskało na wartości osiągając maksimum na poziomie 756,93 usd/oz.

O godzinie 07.54 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 1,2788 dolara.

Sytuacja techniczna eurodolara: ostatnie godziny to wyraźny powrót do słabszego dolara. Wzrosty na rynku tej pary sięgnęły poziomu 1,2844, co licząc od poniedziałkowego dołka daje rozpiętość 500 punktów! Weszliśmy zatem w fazę silniejszej korekty. Scenariusz powrotu byków potwierdza również poranny obraz na wskaźnikach technicznych intra day. Obecnie najbliższy opór wyrysować można w rejonie nocnego szczytu 1,2844 oraz 1,2950 – górne ograniczenie kanału spadkowego. Najbliższe wsparcie zlokalizowane jest przy figurze 1,2600. Nerwowość na rynku tej pary podczas dzisiejszej sesji wynikać będzie z wyczekiwania na zapowiedziane na dzisiaj kluczowe w tym tygodniu informacje ekonomiczne.

RYNEK KRAJOWY

Rynek krajowy pozostaje pod wpływem rynku globalnego oraz lokalnych wydarzeń związanych z przyjęciem w naszym kraju wspólnej waluty. Minimum euro w stosunku do złotego wyniosło 3,6322, a dolara 2,8520. Dziś nie poznamy żadnych istotnych informacji o charakterze makroekonomicznym z Polski. W związku z tym waluta nasza może się zachowywać jak dotychczas. Węgry przyjęły plan pomocowy od instytucji światowych oraz Unii Europejskiej celem ustabilizowania swojego systemu finansowego. Możliwe dalsze umocnienie forinta może wpłynąć na waluty regionu. Giełda w Warszawie zyskała na wartości. Indeks WIG20 zamknął się na poziomie 1625,26 pkt., tj. 3,51%. Dzisiejsze otwarcie na giełdzie może być wyższe od wczorajszego zamknięcia.

O godzinie 08.06 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 3,6505, a za dolara 2,8665 złotego.

Sytuacja techniczna na rynku złotego: USD/PLN – ostatnie godziny to zdecydowany powrót do niższych cen. Wczorajsze dynamiczne przełamanie wsparcia w rejonie 2,9400 – 2,9500 zaowocowało dołkiem na poziomie 2,8565! (zmienność w ciągu jednego dnia sięga obecnie bez większego problemu 15 – 20 gorszy!) Poranny obraz na wskaźnikach technicznych (przy braku wyraźniejszych spadków na rynku eurodolara) sugeruje wyhamowanie spadków cen w obszarze 2,8450 – 2,8650. Na razie zarysowało się tam lokalne wsparcie, jednak przy tak nerwowym rynku może to być tylko przystanek przed kolejnym dołkiem. Nerwowo jest również na rynku pary EUR/PLN, gdzie również widać dynamiczny powrót do mocniejszego złotego. Kurs po zdecydowanym przełamaniu pierwszego ważnego wsparcia przy 3,7500 testuje obecnie dolne ograniczenie kanału wzrostowego: 3,6100 – 3,6300. Biorąc pod uwagę układ techniczny założyć można, że spadki przynajmniej na jakiś czas zostaną tam zatrzymane. Ze względu jednak na utrzymującą się dużą nerwowość nie można do
końca eliminować czynnika psychologicznego.

Część techniczna: dr Jarosław Klepacki
Część makroekonomiczna: Maciej Kowal
ECM S.A.

| Opracowany materiał jest opinią na temat rynku, stanowi wyraz najlepszej wiedzy autorów popartej informacjami z kompetentnych źródeł i nie stanowi "rekomendacji" lub "doradztwa" w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. ECM S.A. nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podejmowane na podstawie przekazanego materiału. Bez zgody ECM S.A. nie może być dystrybuowany lub przekazywany dalej. |
| --- |

eurozłotydolar
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)