Czym zajmuje się firma windykacyjna?
Jest taki psychologiczny mechanizm, który mówi o tym, że boimy się tego, czego nie znamy i nie rozumiemy. Tak samo jest z firmą windykacyjną.
26.10.2017 16:00
Kojarzy się różnie, w zależności od tego, po której stronie barykady jesteśmy. Dla dłużnika, jest „poborcą finansowym”, który chce zabrać mu ostatnią złotówkę na życie. Natomiast wierzycielowi jawi się jako tańszy i szybszy sposób na odzyskanie należności. Dobrze jest jednak zapoznać się ze specyfiką działalności i korzyściami wynikającymi z podjęcia współpracy z firmą windykacyjną. Może się bowiem okazać, że firma windykacyjna bardziej niż ktokolwiek inny pomoże Ci, gdy masz kłopoty ze spłatą długów.
Czym jest firma windykacyjna?
Słowo „windykacja” pochodzi z języka łacińskiego vindicatio, co oznacza dosłownie dochodzenie roszczeń, obronę konieczną. W czasach współczesnych oznacza odzyskiwanie należności w taki sposób, aby instrumentów prawnych użyć w ostateczności. Dlatego też firma windykacyjna to prywatne przedsiębiorstwo występujące w roli negocjatora, który we własnym imieniu lub na zlecenie wierzycieli ma w sposób polubowny doprowadzić do odzyskania należności (długu).
Windykator a komornik. Poznaj różnice
Podstawowa różnica polega przede wszystkim na tym, że komornik nie negocjuje z osobą zadłużoną, a jedynie egzekwuje spłatę, w skrajnym przypadku zajmując mienie należące do dłużnika. Windykator działa wcześniej, zanim sprawa trafi do sądu i w imieniu wierzyciela, na wszelkie możliwe sposoby próbuje rozwiązać problem zadłużenia na drodze polubownej. Wiele przedsiębiorstw zanim zgłosi się do sądu, powierza takie sprawy firmom windykacyjnym. Dlaczego? Między innymi dlatego, że jest to okazja do polubownego załatwienia sprawy. Ponadto wierzyciel nie naraża siebie i dłużnika na koszty postępowania sądowego czy egzekucyjnego. Istotny jest również czas, ponieważ rozprawy sądowe potrafią trwać bardzo długo.
Jak działa firma windykacyjna?
Każda sprawa windykacyjna jest inna, zależna od sytuacji i typu dłużnika. Inaczej będzie przebiegać, gdy dłużnik nie spłaca należności z powodów losowych, a inaczej w przypadku osoby, która chce tylko odwlec spłatę długu w czasie. Zwykle firmy windykacyjne kontaktują się z dłużnikiem telefonicznie lub listownie. Niektóre z nich mają swoich przedstawicieli w terenie, którzy są zobligowani do zbadania realnej sytuacji osoby zadłużonej, mogą również od razu podjąć bezpośrednie negocjacje w ramach udzielonego pełnomocnictwa. Przede wszystkim jednak firmy windykacyjne działają etycznie i zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Żadna instytucja finansowa, czy jakikolwiek wierzyciel nie powierzyłby egzekwowania długu firmie działającej niezgodnie z prawem. Najlepszą rekomendacją dla firmy windykacyjnej jest przynależność do Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych. Wszyscy członkowie KPF-u zobowiązani są do przestrzegania „Zasad Dobrych Praktyk”.
Trudna sytuacja życiowa
W tym przypadku mamy do czynienia z sytuacją, gdy dana osoba rzeczywiście nie ma aktualnie możliwości spłaty zadłużenia. Dla niej najważniejsze jest znalezienie środków na życie. Rozważamy tu sytuację gdy dłużnik z powodu różnych trudności życiowych ma problemy ze spłatą swoich zobowiązań, ale chce współpracować i spłacić zadłużenie. Wówczas takiej osobie firma windykacyjna udzieli pomocy. Doradcy pomogą wspólnie przeanalizować sytuację finansową, sprawdzą jakie są możliwości dostosowania rat w kwotach realnych do spłaty, przedstawią ogólną sytuację i wszelkie możliwości zawarcia porozumienia. Jeżeli tylko osoba zadłużona będzie współpracowała z doradcą, to na pewno dojdzie do zawarcia ugody.
Czy warto kłamać?
Zdarzają się sytuacje, że firmy windykacyjne mają do czynienia z osobami ukrywającymi majątek, przepisującymi go na kogoś innego czy z takimi, które świadomie opóźniają spłatę. W tych przypadkach rozmowy z dłużnikami są bardzo trudne. Jednak i w takim wypadku firmy potrafią odzyskać wierzytelność. Zanim jednak skorzystają z możliwości prawnych, będą starać się polubownie przekonać do spłaty, informując dłużnika o wszelkich grożących mu konsekwencjach, ale przede wszystkim o korzyściach z dobrowolnych spłat zobowiązania. Dlatego ważne jest, by potraktować poważnie zgłaszające się firmy windykacyjne i spróbować wspólnie znaleźć rozwiązanie swojej sytuacji.