"Dagens Industri": Vattenfall stracił na zakupie akcji Enei w Polsce

Szwedzki państwowy koncern energetyczny Vattenfall, który w 2008 roku kupił prawie 19 proc. akcji polskiej grupy energetycznej Enea, stracił na tej inwestycji prawie 2 mld koron szwedzkich, czyli ok. 990 mln zł - podała we wtorek szwedzka gazeta "Dagens Industri".

"Dagens Industri": Vattenfall stracił na zakupie akcji Enei w Polsce
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

W listopadzie 2008 roku koncern Vattenfall za udziały w Enei zapłacił 4,6 mld koron (ok. 2,3 mld zł), dziś są one warte 40 proc. mniej. Szwedzi kupując akcje polskiej spółki liczyli na wykorzystanie swoich technologii w procesie wychwytywania i składowania dwutlenku węgla produkowanego przez elektrownie. Nic jednak z tych planów nie wyszło - podkreśla "Dagens Industri".

Według gazety szwedzka firma straciła nie tylko na spadku wartości akcji Enei na giełdzie, ale dodatkowo na umocnieniu się szwedzkiej korony względem złotego.

"Dagens Industri" przypomina, że Vattenfall kupując w 2008 roku akcje Enei planował zwiększenie swojego udziału w polskiej spółce. Żadne decyzje jednak później nie zapadły.

Szwedzkie media określają zaangażowanie Vattenfall w polską energetykę jako "kolejny nietrafiony interes". W lutym gazeta "Svenska Dagbladet" ujawniła, że Vattenfall przepłacił 15 mld koron (ok. 7,44 mld zł) przejmując w 2009 roku holenderskie przedsiębiorstwo energetycznego Nuon. Transakcja wywołała debatę polityczną, a socjaldemokratyczna opozycja oskarża centroprawicowy rząd o brak właściwego nadzoru nad spółkami Skarbu Państwa.

Vattenfall był do grudnia 2011 roku przez dekadę właścicielem elektrowni i elektrociepłowni na Górnym Śląsku oraz w Warszawie i Pruszkowie. Obiekty te zostały sprzedane grupie Tauron oraz PGNiG.

Ponad 50 proc. udziałów w Enei ma polskie państwo. Firma Enea zajmuje się wytwarzaniem i dystrybucją energii elektrycznej. Sprzedaje ok. 16 proc. energii elektrycznej wykorzystywanej w Polsce (w ujęciu ilościowym). Zaopatruje w energię mieszkańców zachodniej i północno zachodniej Polski.

Firma Vattenfall prowadzi działalność w Niemczech, Szwecji, Holandii, Wielkiej Brytanii, Danii i Finlandii. Spółka macierzysta Vattenfall AB jest w 100 proc. własnością szwedzkiego Skarbu Państwa. Vattenfall sprzedaje elektryczność, ciepło i gaz. Handluje też energią elektryczną oraz działa w branży górnictwa węgla brunatnego.

Źródło artykułu:PAP
energetykavattenfallenea

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)