Trwa ładowanie...
Dom Maklerski BOŚ
złoty

Dane o inflacji nie wpłynęły na złotego

Dzisiaj o godz. 14:00 poznaliśmy odczyt inflacji konsumenckiej za listopad, który wyniósł 4,8 proc. r/r, oraz 0,7 proc. m/m.

Share
Dane o inflacji nie wpłynęły na złotego
Źródło: DM BOŚ
d2c1woa

Taka publikacja, znacząco przewyższająca rynkowe prognozy (4,4 proc. r/r), a także oddalająca nas od celu inflacyjnego banku centralnego (2,5 proc. +/- 1 proc.), może zmuszać do postawienia pytania o ewentualną podwyżkę stóp procentowych. Jeżeli jednak przyjrzymy się bliżej dzisiejszym danym, to widać, że za wzrost cen coraz bardziej odpowiada słabnący złoty (poprzez paliwa i towary importowane), tym samym zaostrzenie polityki monetarnej nie do końca byłoby właściwe. Po drugie członkowie RPP mają świadomość, iż pogarszająca się sytuacja w strefie euro, już za chwilę odbije się na naszej gospodarce (odczyt PKB za III kwartał był ostatnią tak dobrą informacją na dłuższy czas).

A, zatem słabnąca dynamika wzrostu PKB powinna wpłynąć na ograniczenie presji na dalszy wzrost cen. Wnioski, jakie można postawić po dzisiejszych danych są następujące – oddala nam się perspektywa cięcia stóp procentowych w I połowie 2012 r. – chyba, że gospodarka mocno wyhamuje, a złoty się wyraźnie umocni (mało prawdopodobne, aby zaistniało jednocześnie).

Teoretycznie, zatem dzisiejsze dane nie mają żadnego wpływu na notowania złotego… ale pamiętajmy o jednej rzeczy. Tak wysoka inflacja, która zakładając dalsze osłabienie złotego w I kwartale 2012 r., a także wzrost cen urzędowych i akcyzy od stycznia, może być jeszcze wyższa, może stać się argumentem dla NBP do przeprowadzenia skoordynowanej interwencji na rynku złotego. I niewykluczone, że już w najbliższych dniach. W kwestii doboru właściwego timingu, wydaje się, że warto rozważyć scenariusz w którym decydenci zaczynają działać po publikacji decyzji agencji S&P w kwestii ratingów dla krajów strefy euro. Prezes NBP, Marek Belka, wielokrotnie powtarzał przecież, że są to działania mające prowadzić do stabilizowania notowań złotego w momentach dużej niepewności…

d2c1woa

Marek Rogalski – analityk DM BOŚ (BOSSA FX)

| Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A. Pełny raport można znaleźć pod adresem www.bossa.pl/analizy. |
| --- |

d2c1woa

Podziel się opinią

Share
d2c1woa
d2c1woa