Trwa ładowanie...
rubel

Danske Bank: Rubel walutą podatną na duże wahania

Do końca 2013 r. rosyjski rubel będzie podatny na duże wahania kursowe z powodu perspektywy zawężenia skali dodruku pieniądza przez Fed i niejasności wokół polityki rosyjskiego banku centralnego i ministerstwa finansów - ocenia Danske Bank.

Share
Danske Bank: Rubel walutą podatną na duże wahania
Źródło: Thinkstockphotos
d2mkjbr

"Słabsze od oczekiwanych dane z rynku pracy USA i zawieszenie działalności amerykańskiego rządu uwrażliwiły rynki walutowe na doniesienia i spekulacje o modyfikacji bardzo luźnej polityki pieniężnej Fed. Opóźnienie stopniowego zwijania QE3 (programu luzowania ilościowego - PAP) jest obciążeniem dla pary USD/RUB" - napisał największy duński bank w komentarzu.

Danske przypomina, że opóźnienie przez Fed zainaugurowania zawężania QE3, oczekiwanego przez rynki 18 września umocniło rubla o 2,3 proc. do USD, ale od tego czasu rosyjska waluta wytraciła zdobycze. Opcje USD/RUB zakładają obecnie o wiele większe wahania kursowe.

Znaczenie ma także niejasna polityka rosyjskiego banku centralnego i ministerstwa finansów wobec interwencji na rynku walutowym i polityki kursowej.

d2mkjbr

"Możemy doświadczyć sytuacji podobnej do tej z wiosny 2012 r., gdy rubel podlegał wzmożonym wahaniom w reakcji na obawy wobec eurostrefy mimo, iż średnia cena baryłki ropy była stosunkowo wysoka. Wsparciem dla rubla nadal będzie zawieszenie działalności rządu USA, ponieważ rynki obstawiają w związku z tym opóźnienie zwijania QE3" - tłumaczy bank.

Wpływ na notowania rubla będzie miał najbliższy termin regulowania zobowiązań podatkowych przypadający 14 października. Do tego czasu kurs rubla będą kształtowały wyłącznie czynniki zewnętrzne - konkluduje Danske.

Aktualny kurs USD/RUB wynosi 32,14. W ocenie duńskiego banku kurs rubla do USD osłabi się do 33,2 w okresie trzech miesięcy i 35,1 w okresie 12. miesięcy.

d2mkjbr

Podziel się opinią

Share
d2mkjbr
d2mkjbr