Darmowa cyfra dla 40 proc. Polaków
Od października telewizja w technologii DVB-T jest już dostępna na terenie Polski. Teraz miłą niespodziankę zrobił nam operator Emitel. 23 grudnia uruchomił nowe nadajniki. Dzięki temu darmową telewizję cyfrową (w ramach abonamentu) może odbierać ok. 40 proc. Polaków.
22.12.2010 | aktual.: 23.12.2010 14:42
Od października telewizja w technologii DVB-T jest już dostępna na terenie Polski. Teraz miłą niespodziankę zrobił nam operator Emitel. 23 grudnia uruchomił nowe nadajniki. Dzięki temu darmową telewizję cyfrową w ramach abonamentu może odbierać ok. 40 proc. Polaków.
Drugi etap wdrożenia naziemnej telewizji cyfrowej miał być wprowadzony 31 grudnia. Emitelowi udało się przyspieszyć ten termin. Dzięki temu 7 nowych nadajników uruchomionych zostanie jeszcze przed świętami. Wkrótce oprócz wspomnianych wcześniej komercyjnych kanałów mają się pojawić cztery nowe programy. Może to być m.in. Polsat Sport News. W sumie na święta w zasięgu cyfrowej telewizji będzie 40 proc. Polaków.
Uruchomione zostaną nadajniki drugiego multipleksu. Na którym nadawany jest sygnał Polsatu, TVN, TV4, TV Puls, TVN7. Dotąd stacje nadawane na MUX2 można było oglądać w okolicach Warszawy, Poznania i w województwie lubuskim. Programy telewizji publicznej (TVP, TVP2, TVP3, TVP Historia i TVP Kultura) na trzecim multipleksie, tzw. MUX3 odbierane już są w okolicach Warszawy, Siedlec, Grudziądza, Płocka, Gdańska, Poznania, Piły i Szczecina.
Nowe nadajniki MUX2 zostaną uruchomione w Gdańsku, Rachocinie koło Płocka, Łosicach koło Siedlec, Szczecinie, Pile, Rzeszowie i Wiśle. W związku z uruchomieniem stałej emisji w technologii MPEG-4 nadajniki w Wiśle i Rzeszowie przestały nadawać testowy sygnał w technologii MPEG-2.
W kolejnym etapie, który ma być zrealizowany do 30 kwietnia, uruchomionych zostanie kolejnych 6 nadajników. Prawdziwa rewolucja ma nastąpić po 31 lipca, gdy zasięg drugiego multipleksu obejmie 87 proc. powierzchni kraju. W sumie wdrożonych będzie 6 etapów. 31 grudzień 2013 uruchomiony zostanie etap docelowy MUX2 z emisja z czterdziestu ośmiu obiektów. Zasięgiem telewizji cyfrowej zostanie objęte ponad 97 proc. mieszkańców kraju.
Niestety wolniej będzie przebiegać wdrożenie MUX3 z kanałami TVP. Zasięg 98 proc. populacji kraju ma zostać osiągnięty dopiero 27 kwietnia 2014. Jednak ostateczna lista kanałów na trzecim multipleksie wciąż nie jest rozstrzygnięta, ponieważ do rozdysponowania pozostają jeszcze częstotliwości na pierwszym multipleksie.
Aby odbierać naziemną telewizję cyfrową wystarczy mieć telewizor z tunerem DVB-T lub dokupić go za 160-200 zł. Do 2014 praktycznie w całym kraju będzie można odbierać sygnał cyfrowy nadawany w trzech multipleksach (pakiet programów telewizyjnych, radiowych i dodatkowych usług transmitowanych cyfrowo do odbiorcy w jednym kanale częstotliwości).
Mówiąc prościej to taka paczka z programami zajmująca mniej miejsca niż zwykłe kanały. Dodatkowo wśród podstawowych funkcji jest m.in. EPG , czyli dostępna, wprost z ekranu, informacja o nadawanych audycjach i program telewizyjny na najbliższe godziny.Wszystkie kanały można oglądać w jakości HD.