Trwa ładowanie...
d18stvt

Debata o kondycji start-upów w Polsce podczas EKF w Sopocie

Polskie firmy start-upowe i innowacyjne, które planują opanować rynki globalne, powinny zaczynać od zdobycia silnej pozycji biznesowej w kraju - podkreślano w środę podczas trzeciego dnia odbywającego się w Sopocie VI Europejskiego Kongresu Finansowego.

Share
d18stvt

W debacie pt. "Wyzwanie dla zarządzających - Czy w Polsce brakuje start-upów i gdzie ich szukać? wzięli udział przedstawiciele spółek i funduszy wspierających i inwestujących w innowacyjne przedsiębiorstwa.

Wiceprezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego Piotr Puczyński mówił, że "projektów o charekterze start-upowym i rozwojowym jest bardzo mało".

"Ustalmy na początku, co to jest start-up? Pada wiele definicji. Pytamy, gdzie ich szukać. Mi się bardzo podoba definicja, którą stosują Izraelczycy. Według nich jest to takie przedsięwzięcie, które wymaga finansowania zewnętrznego, które nie jest w stanie samo generować właściwych przychodów i nie kwalifikuje się pod finansowanie bankowe. Nic więc dziwnego, że polski system bankowy nie widzi start-upów, bo z definicji nie powinny one aplikować o pieniądze do sektora bankowego - powiedział Partner Zarządzający Hard Gamma, Paweł Ciesielski.

Jego zdaniem, "projektów przedsiębiorczych mamy sporo", ale "inicjatyw technologicznych nadających się na przełomowy biznes jest stosunkowo niewiele".

d18stvt

"Jeśli chodzi o sam rynek inwestujących i start-upy, to użyłbym takiego brzydkiego porównania, że jest więcej polujących niż zwierzyny - czyli więcej szuka potencjalnych celów inwestycyjnych niż ich w rzeczywistości jest. To, co wielokrotnie widać, to jest po prostu rozpoczęcie działalności gospodarczej, które niekoniecznie kwalifikuje się pod finansowanie zewnętrzne, jako przedsięwzięcia innowacyjne" - dodał Ciesielski.

W jego opinii, w Polsce często mylnie uważa się też, że firma innowacyjna zajmuje się wdrażaniem wynalazków. "Mogą być to przecież też takie firmy, które wprowadzają ciekawy model biznesowy z wykorzystaniem technologii. Ile np. samochodów posiada Uber, a zarządza flotą aut na całym świecie" - argumentował.

Ciesielski podkreślił, że warunkiem rozwoju firm start-upowych powinno być stworzenie trójkąta w postaci ścisłej współpracy między naukowcami, instytucjami rządowymi i samorządowymi oraz biznesem.

"Pokusa robienia start-upów w Polsce była jest i będzie, ale możemy też brać w tej mierze przykład z Niemiec. Tam projekty działają tak, że najpierw odnoszą sukces na swoim rynku, później zajmują Austrię i Szwajcarię czyli tzw. dach, a następnie idą w Europę i dalej w świat. To jest dobry wzorzec dla Polski, czyli rozwój z Polski na różne najbliższe regiony, a potem szersza ekspansja" - powiedział założyciel i prezes zarządu Xevin Investments, Marek Rusiecki.

d18stvt

W jego ocenie, polski rynek start-upowy można podzielić na dwie fazy.

"Pierwsza rozpoczęła się na początku lat 90. Wtedy powstało wiele gigantycznych, lokalnych spółek jak np. Onet, Wirtualna Polska, Allegro i wiele innych e-commerców. Od 2008-9 ludzie i przedsiębiorcy w Polsce zaczęli myśleć, żeby robić biznesy globalne. Bo do tej pory wygodniej było robić w Polsce: duży kraj, 40 milionów mieszkańców, +zrobimy tu portal i będzie sukces+. Czyli rozmowa o globalnych start-upach w Polsce rozpoczęła się raptem 6-7 lat temu - to jest nic. Porównajmy to do Izraela, gdzie trwało to wszystko dekady. Musimy jeszcze poczekać" - ocenił.

Jak wyjaśnił, na innowacyjność w Izraelu postawiono z chwilą powstania tego państwa i od początku zaczęto wspierać tę gałąź gospodarki dużymi pieniędzmi.

Wiceprezes zarządu Funduszu Inovo.vc Maciej Małysz ocenił, że kapitał na rozwój firm innowacyjnych w Polsce był, ale często był wydawany nieefektywnie. "Moim zdaniem, dobre projekty zawsze znajdą finansowanie, ale niekoniecznie znajdą go w Polsce. Nie wierzę, że państwo jest w stanie skutecznie wspierać innowacyjne i start-upowe pomysły" - nadmienił.

d18stvt

O teraźniejszości i przyszłości firm innowacyjnych dyskutowano podczas debaty pt. "Wyzwanie dla zarządzających - Czy w Polsce brakuje start-upów i gdzie ich szukać?".

Środa jest ostatnim dniem VI Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie; konferencja została zorganizowana przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową, PKN ORLEN, Giełdę Papierów Wartościowych, Bank Pekao oraz NDI. Polska Agencja Prasowa jest partnerem medialnym wydarzenia.

d18stvt

Podziel się opinią

Share
d18stvt
d18stvt