Trwa ładowanie...
d3rfe7o

Uber

Najnowsze informacje
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Uber Technologies Inc. to twórca mobilnej aplikacji Uber, służącej do zamawiania usług transportu. Stanowi poważną konkurencję dla taksówkarzy.

Historia i założyciele

Firma Uber początkowo nazywała się UberCab. Została założona przez Garretta Campę i Travisa Kalanicka w 2009 roku, a aplikacja Uber oficjalnie zaczęła działać rok później, rozpoczynając świadczenie usług w San Francisco. Początkowo dostępna była tylko na iPhone, ale z czasem stworzono wersje na Androida.

W 2010 roku stanowisko dyrektora CEO objął Ryan Graves. Do 2011 roku firma zarobiła 11 milionów dolarów i rozpoczęła działalność w Nowym Jorku. W ciągu kolejnych miesięcy usługi zaczęły być świadczone w Paryżu i Londynie. Od 2013 roku Uber jest używany w Azji i Afryce. Od 2017 roku dyrektorem CEO jest Dara Khosrowshahi.

Działalność

Uber jest aplikacją na smartfony i iPhone, która pozwala na skojarzenie ze sobą osoby, która aktualnie szuka transportu (i jest zarejestrowana w bazie klientów), oraz kierowcy należącego do bazy.

Uber proponuje różne poziomy usług, jednak nie wszystkie są oferowane w każdym mieście. W Polsce oferowane są:

  • przejazd ekonomiczny – niedrogi codzienny przejazd dla maksymalnie czterech osób UberX, UberXL lub UberSELECT,
  • przejazd premium – firmowy i prywatny luksusowy przejazd z klasą UberBLACK, UberSUV i UberLUX,
  • przejazdy dla osób niepełnosprawnych – przystosowanymi pojazdami,
  • wspólne przejazdy – dający możliwość podziału kosztów z innym pasażerem, który jedzie w tym samym kierunku; przejazd klasą UberPOOL. Klasa UberX pozwala kierowcom jeździć własnym samochodem, który spełnia wymogi Ubera.

Aplikacja daje możliwość wzajemnej oceny – pasażerowie mogą ocenić zarejestrowanych kierowców, a kierowcy klientów. Niska ocena pasażera może zmniejszyć dostępność taksówek. Z kolei kierowcy, z których nie są zadowoleni klienci, mogą zostać usunięci z bazy.

Od 2017 roku także w Polsce wprowadzono usłubę UberEats, czyli możliwość dostarczenia jedzenia przez kierowców Ubera. Aktualnie obejmuje jedynie centrum Warszawy, ale planowane jest rozszerzenie zasięgu. Średni czas dostawy na świecie wynosi 34 minuty.

Z działalnością Ubera wiąże się wiele kontrowersji – dotyczą one uprawnień kierowców, niejasności w kwestiach podatkowych oraz incydentów towarzyszących przejazdom. Z działalności Ubera bardzo niezadowoleni są kierowcy taksówek, dla których aplikacja stanowi bardzo dużą konkurencję. Usługi zostały zakazane w Indiach i Hiszpanii. Od 2016 roku co jakiś czas odbywają się protesty polskich taksówkarzy – największy strajk przeciwko Uberowi, ale i innym formom przejmowania klientów (np. BlaBlaCar), miał miejsce w Warszawie w czerwcu 2017 i doprowadził do wielogodzinnego paraliżu miasta.

Liczba placówek

Aplikacja obecnie działa w 633 miastach w 65 krajach na całym świecie. W Europie Uber jest w 85 miastach. W Polsce taksówki Ubera są dostępne m.in. w Warszawie, Katowicach, Poznaniu, Trójmieście i Wrocławiu.

Wartość

*Wartość Ubera *szacuje się na 68 miliardów dolarów. Nazywany jest najdroższym start-upem świata.

d3rfe7o

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rfe7o
d3rfe7o
d3rfe7o
d3rfe7o

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj