Trwa ładowanie...
d30k3vz

Uber

Najnowsze informacje
Uber to mobilna aplikacja, pozwalają na szybkie znalezienie transportu zamiast zamawiania taksówki Materiały prasowe

Uber Technologies Inc. to twórca mobilnej aplikacji Uber, służącej do zamawiania usług transportu. Stanowi poważną konkurencję dla taksówkarzy.

Historia i założyciele

Firma Uber początkowo nazywała się UberCab. Została założona przez Garretta Campę i Travisa Kalanicka w 2009 roku, a aplikacja Uber oficjalnie zaczęła działać rok później, rozpoczynając świadczenie usług w San Francisco. Początkowo dostępna była tylko na iPhone, ale z czasem stworzono wersje na Androida.

W 2010 roku stanowisko dyrektora CEO objął Ryan Graves. Do 2011 roku firma zarobiła 11 milionów dolarów i rozpoczęła działalność w Nowym Jorku. W ciągu kolejnych miesięcy usługi zaczęły być świadczone w Paryżu i Londynie. Od 2013 roku Uber jest używany w Azji i Afryce. Od 2017 roku dyrektorem CEO jest Dara Khosrowshahi.

Działalność

Uber jest aplikacją na smartfony i iPhone, która pozwala na skojarzenie ze sobą osoby, która aktualnie szuka transportu (i jest zarejestrowana w bazie klientów), oraz kierowcy należącego do bazy.

Uber proponuje różne poziomy usług, jednak nie wszystkie są oferowane w każdym mieście. W Polsce oferowane są:

  • przejazd ekonomiczny – niedrogi codzienny przejazd dla maksymalnie czterech osób UberX, UberXL lub UberSELECT,
  • przejazd premium – firmowy i prywatny luksusowy przejazd z klasą UberBLACK, UberSUV i UberLUX,
  • przejazdy dla osób niepełnosprawnych – przystosowanymi pojazdami,
  • wspólne przejazdy – dający możliwość podziału kosztów z innym pasażerem, który jedzie w tym samym kierunku; przejazd klasą UberPOOL. Klasa UberX pozwala kierowcom jeździć własnym samochodem, który spełnia wymogi Ubera.

Aplikacja daje możliwość wzajemnej oceny – pasażerowie mogą ocenić zarejestrowanych kierowców, a kierowcy klientów. Niska ocena pasażera może zmniejszyć dostępność taksówek. Z kolei kierowcy, z których nie są zadowoleni klienci, mogą zostać usunięci z bazy.

Od 2017 roku także w Polsce wprowadzono usłubę UberEats, czyli możliwość dostarczenia jedzenia przez kierowców Ubera. Aktualnie obejmuje jedynie centrum Warszawy, ale planowane jest rozszerzenie zasięgu. Średni czas dostawy na świecie wynosi 34 minuty.

Z działalnością Ubera wiąże się wiele kontrowersji – dotyczą one uprawnień kierowców, niejasności w kwestiach podatkowych oraz incydentów towarzyszących przejazdom. Z działalności Ubera bardzo niezadowoleni są kierowcy taksówek, dla których aplikacja stanowi bardzo dużą konkurencję. Usługi zostały zakazane w Indiach i Hiszpanii. Od 2016 roku co jakiś czas odbywają się protesty polskich taksówkarzy – największy strajk przeciwko Uberowi, ale i innym formom przejmowania klientów (np. BlaBlaCar), miał miejsce w Warszawie w czerwcu 2017 i doprowadził do wielogodzinnego paraliżu miasta.

Liczba placówek

Aplikacja obecnie działa w 633 miastach w 65 krajach na całym świecie. W Europie Uber jest w 85 miastach. W Polsce taksówki Ubera są dostępne m.in. w Warszawie, Katowicach, Poznaniu, Trójmieście i Wrocławiu.

Wartość

*Wartość Ubera *szacuje się na 68 miliardów dolarów. Nazywany jest najdroższym start-upem świata.

d30k3vz
d30k3vz
d30k3vz
d30k3vz