Debata PAP: innowacje w energetyce wymagają deregulacji i strategii

Brak innowacji w polskim sektorze ciepłowniczym wynika z tego, że nasz system energetyczny jest regulowany. Potrzebna jest strategia rządu, która określi kierunek w jakim powinna rozwijać się energetyka - przekonywali w poniedziałek uczestnicy debaty PAP.

13.04.2015 16:15

Wiceprezes zarządu Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie Bogusław Regulski przekonywał, że aby myśleć o innowacjach w dłuższej perspektywie, trzeba mieć jasne "reguły gospodarowania". "System regulacyjny powoduje, że przedsiębiorca nie ma stabilności ekonomicznej. Jest zależny od decyzji administracyjnej" - powiedział. Dodał, że jeśli tak będzie nadal, to nie będzie "motoru na wprowadzanie innowacji".

W poniedziałek w PAP odbyła się zamknięta debata pt. "Modernizacja sektora energetyczno - ciepłowniczego w kontekście wyzwań klimatycznych i gospodarczych Polski". Wśród zaproszonych gości był wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz

Ekspert BCC ds. zmian klimatycznych i ryzyk środowiska Ryszard Pazdan podkreślał, że kluczowe jest stworzenie i uaktualnienie polityki energetycznej państwa. "Opartej m.in. na wizji energetycznej państwa, następnie (...) stworzenie określonych programów i zasad działania. Jeżeli tego nie będzie, to (...) żaden inwestor nie zainwestuje w jakąkolwiek formę wytwarzania energii" - przekonywał.

Dyrektor programowy Europejskiej Fundacji Klimatycznej w Europie Środkowej Tomasz Terlecki podkreślał, że brak spójnej wizji rozwoju sektora to kluczowy problem, z którym Polska boryka od dłuższego czasu i który kładzie się cieniem na wielu problemach związanych z energetyką. "Polski system ciepłowniczy jest unikalny w skali europejskiej - ponad 40 proc. Polaków ma dostęp do sieci (...) i to jest kapitał, który (...) mamy dużą szanse wspomóc" - zaznaczył.

Terlecki podkreślił, że to nie pakiet klimatyczny jest wyzwaniem, ale to, co z tym pakietem zrobi rząd podczas wdrażania go w Polsce. Jego zdaniem, właśnie niepewność co do przyszłości "zabija" innowacje w energetyce.

Menedżer PwC Michał Gawrysiak przekonywał, że przedsiębiorstwa (energetyczne) wierzą w to - biorąc pod uwagę liberalizację rynku gazu - że będą w stanie kupować to paliwo bardziej efektywnie. "Będą poszukiwały możliwości zaopatrzenia, czy poprzez rewers czy poprzez interkonektory, które cały czas się rozbudowywane. W ciągu najbliższych kilku lat (...) te transgraniczne zdolności przesyłowe będą zdecydowanie większe i będzie możliwość zakupu tego gazu z zagranicy" - zaznaczył.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)