Decyzja EBC będzie miała ograniczony efekt - Open Europe (opinia)
02.05. Londyn (PAP) - Obniżka benchmarkowej stopy procentowej kredytu refinansowego Europejskiego Banku Centralnego o 25 pb. do 0,50 proc. będzie miała ograniczony efekt, ponieważ...
02.05. Londyn (PAP) - Obniżka benchmarkowej stopy procentowej kredytu refinansowego Europejskiego Banku Centralnego o 25 pb. do 0,50 proc. będzie miała ograniczony efekt, ponieważ mechanizm transmisji między EBC a rynkiem nie działa od pewnego czasu - ocenia ośrodek badawczy OpenEurope.
Według niego redukcja stopy procentowej kredytu refinansowego EBC obniży koszty kredytu banków zaciągających duże pożyczki w EBC, a także konsumentów, którzy spłacają dług oprocentowany według rynkowej stopy. Nie ułatwi jednak dostępu do kredytu małym i średnim przedsiębiorcom działającym w pozafinansowych sektorach gospodarki.
"Załamanie się mechanizmu transmisyjnego w polityce pieniężnej między EBC a rynkiem powoduje, że na rynku międzybankowym eurostrefy aktywne są tylko najsilniejsze banki, a stopy oprocentowania krótkoterminowego kredytu (overnight) i tak są rekordowo niskie" - ocenia ośrodek w komentarzu.
OpenEurope twierdzi, że odsetki, które banki muszą płacić na rynku międzybankowym mają więcej wspólnego z percepcją bankowego ryzyka niż z oprocentowaniem stóp EBC. Wyrazem tego jest m. in. to, że banki w północno-europejskich krajach euro strefy płacą mniej za zaciągany kredyt niż śródziemnomorskie.
"EBC może zastanawiać się nad połączeniem redukcji benchmarkowej stopy procentowej z innymi działaniami, ale bolesna prawda jest taka, że gdy idzie o pobudzenie kredytu do pozafinansowych sektorów gospodarki, to bank centralny nie ma większego wyboru" - zaznacza komentarz.
Wśród ograniczeń, z którymi ma do czynienia EBC, analitycy wymieniają m. in. jego wąski mandat, konserwatywne podejście Bundesbanku i wolne tempo konstrukcji unii bankowej. Prowadzi to - ich zdaniem - do tego, że główny trud dokonania reform pobudzających gospodarkę EBC sceduje na rządy eurostrefy.
Zdaniem analityków "obniżając główną stopę procentową EBC zasygnalizował, iż jego intencją jest utrzymanie luźnej polityki pieniężnej i gotowość do wsparcia rynków, gdyby zaszła taka potrzeba. Podobny sygnał wysyła amerykański Fed".
Analitycy nie wykluczają, że dążąc do odblokowania kredytu dla małych i średnich firm, EBC poluzuje zasady poręczenia udzielanego przez kredytobiorcę pod pożyczkę, co jak wskazują było próbowane wcześniej i wywołało krytykę Bundesbanku, ponieważ oznacza obciążenie zestawu finansowych rozliczeń EBC większym ryzykiem. (PAP)
asw/ osz/