Decyzja RPP neutralna dla notowań PLN; ważny komunikat po Radzie i sprawa Grecji
08.02. Warszawa (PAP) - Środowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej odnoście stóp proc. nie będzie miała wpływu na notowania złotego - uważają ekonomiści, którzy zgodnie oczekują...
08.02.2012 | aktual.: 08.02.2012 10:23
08.02. Warszawa (PAP) - Środowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej odnoście stóp proc. nie będzie miała wpływu na notowania złotego - uważają ekonomiści, którzy zgodnie oczekują pozostawienia stóp na niezmienionym poziomie. Ważniejszy będzie wydźwięk komunikatu po posiedzeniu Rady oraz kolejne informacje dotyczące rozwiązania problemów Grecji. Rynek długu powinien w środę pozostać stabilny, w oczekiwaniu na czwartkową aukcję MF.
"Dziś wobec braku istotnych publikacji makroekonomicznych w centrum uwagi w dalszym ciągu będą postępy ws. Grecji. Porozumienie w tej sprawie pozostaje warunkiem dla utrzymania lepszych nastrojów inwestycyjnych w krótkim terminie" - napisali w porannym raporcie ekonomiści z banku Raiffeisen.
"Warto zwrócić też uwagę na komunikat po posiedzeniu RPP. Ponieważ oczekujemy utrzymania jastrzębiej retoryki nie powinien on mieć jednak silnego przełożenia na notowania złotego, pozostając jednym z argumentów za umocnieniem polskiej waluty w warunkach lepszego sentymentu za granicą" - dodali.
Także ekonomiści z BRE Banku podkreślają, że decyzja RPP nie powinna mieć większego wpływu na notowania złotego.
"Z danych krajowych dziś konferencja RPP, na której nie spodziewamy się zmiany status quo. Jastrzębia retoryka będzie kontynuowana, lecz można spodziewać się drobnych, nieco łagodniejszych akcentów podczas konferencji lub tuż po niej (zależy jednak od składu osób towarzyszących prezesowi Belce). Jako że nie wywróci to do góry nogami obecnego konsensusu odnośnie ścieżki stóp procentowych, po decyzji i konferencji złoty powinien zachowywać się neutralnie" - napisali w porannym komentarzu.
Na możliwość korekty kursu złotego zwracają uwagę ekonomiści z banku Citi Handlowy.
"Dzisiejszy dzień minie pod znakiem wyczekiwania inwestorów na wynik rozmów liderów greckiego rządu oraz (w przypadku rynku krajowego) na wynik posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Biorąc pod uwagę nieprzerwany trend aprecjacyjny PLN od początku roku oraz możliwość niewielkiego złagodzenia retoryki przez RPP, w naszej ocenie zwiększa się ryzyko przynajmniej przejściowej korekty EUR/PLN w górę" - napisali w rapocie.
"W przypadku Grecji spokój z jakim inwestorzy oczekują na wynik rozmów sugeruje, że rynki zdyskontowały już relatywnie pozytywny wynik. Dlatego ewentualna negatywna niespodzianka (lub nawet brak pozytywnej niespodzianki) mogą być dodatkowym czynnikiem przyczyniającym się do krótkoterminowego osłabienia złotego w najbliższych dniach" - dodali.
DŁUG CZEKA NA CZWARTKOWĄ AUKCJĘ
Ekonomiści z banku Pekao SA uważają, że w oczekiwaniu na czwartkową aukcję MF obligacje powinny w środę zachowywać się stabilnie, z możliwą lekką presją na wzrost rentowności.
"Obligacje wciąż w kilkudniowym trendzie bocznym z możliwą lekką presją na wzrost rentowności głównie z części środkowej i dłuższej krzywej. Posiedzenie RPP nie powinno przynieść niespodzianki, stąd nie oczekujemy zmienności po dzisiejszej decyzji. Podaż na jutrzejszą aukcję jest zgodna jeśli chodzi o oferowane obligacje (OK0114 i PS1016) ze wstępnymi planami z miesięcznego harmonogramu. Zawężono jednak przedział do 3,5-5,5 mld PLN z wcześniejszego 3,0-6,0 mld PLN. Spodziewamy się udanej aukcji i sprzedaży całej puli" - napisali w porannej nocie.
Ekonomiści z BGK dodają, że środowa decyzja RPP jest już przez rynek FI zdyskontowana.
"Dzisiejsza decyzja o pozostawieniu stóp na obecnym poziomie jest już wliczona w ceny papierów, których zmiany mogą powodować informacje dotyczące kryzysu zadłużenia" - napisali w komentarzu.(PAP)
środa wtorek wtorek 9.45 16.05 9.30
EUR/PLN 4,1620 4,1688 4,1748 USD/PLN 3,1362 3,1595 3,1769 EUR/USD 1,3270 1,3190 1,3138
OK0114 4,66 4,65 4,67 PS1016 5,03 5,05 5,07 DS1021 5,54 5,56 5,61 (PAP)
jba/