Decyzja TCMB wsparła waluty rynków wschodzących, w tym złotego

Poranny, środowy handel na rynku złotego przynosi kontynuację korekty wzrostowej na wycenie złotego. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,1840 PLN za euro, 3,0626 PLN względem dolara amerykańskiego oraz 3,4041 PLN wobec franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu przerwały wzrostową serię i wynoszą aktualnie 4,405% w przypadku papierów 10-letnich.

Decyzja TCMB wsparła waluty rynków wschodzących, w tym złotego
Źródło zdjęć: © DM BOŚ

29.01.2014 08:10

Zgodnie z wczorajszą prognozą ostatnie kilkanaście godzin na rynku walutowym przyniosło odreagowanie na złotym i na większości walut emerging markets. Stało się tak za sprawą podwyżki stóp przez Bank Centralny Turcji (TCMB), który zdecydował się podwyższyć stopy overnight z 3,5%, aż do 8,0%. Ruch ten wsparł nie tylko tamtejszą lirę, ale również poprawił nastroje na większości walut rynków wschodzących, a reakcję ok. godz. 23:00 obserwowaliśmy również na złotym. Mocne spadki m.in. TRY, RUB czy ARS spowodowały globalny odwrót od rynków EM, pytanie jakie należy postawić brzmi czy takie pojedyncze interwencje są w stanie odwrócić obecny trend, gdzie w tle obserwujemy dalsze prawdopodobne wygaszanie programu QE przez FED. Generalnie zakładam, iż presja podażowa na złotego zostanie utrzymana jednak jej skala powinna zostać ograniczona z uwagi na pozytywne perspektywy makroekonomiczne oraz prawdopodobieństwo rozpoczęcia cyklu podwyżek stóp procentowych w III-IV kw. br.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest znaczących publikacji makroekonomicznych z kraju. Inwestorzy skierowali swoją uwagę na zaplanowaną na godz. 20:00 decyzję FED w zakresie stóp procentowych oraz programu QE. Oczekuje się, że amerykańscy decydenci ograniczą program QE o kolejne 10 mld USD, co przynajmniej z teoretycznego punktu widzenia powinno działać na korzyść dolara.

Z rynkowego punktu widzenia wczorajsze silne umocnienie złotego przyniosło szybki test lokalnych wsparć na parach. Złoty przetestował odpowiednio 3,400 (CHF/PLN), 4,1755 (EUR/PLN) oraz 3,0552 (USD/PLN). W ciągu ostatnich sesji największą zmienność obserwowaliśmy na zestawieniu z euro oraz frankiem szwajcarskim stąd korekta przyjęła tam mocniejszy charakter. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem wydaje się stabilizacja w tych zakresach w oczekiwaniu na reakcję innych walut EM na decyzję FED.

Konrad Ryczko

Analityk

Makler Papierów Wartościowych

Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |

Źródło artykułu:Dom Maklerski BOŚ
eurusdkurs eurowaluty
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)