Trwa ładowanie...
d3gv5pj

Deficyt w '09 przekroczy 22 mld zł - Suchocka-Roguska

28.9.Warszawa (PAP) - Zdaniem wiceminister finansów Elżbiety Suchockiej-Roguskiej, tegoroczny deficyt budżetowy będzie wyższy niż 22 mld zł. Istnieje zagrożenie, że w 2010 dług...

Share
d3gv5pj

28.9.Warszawa (PAP) - Zdaniem wiceminister finansów Elżbiety Suchockiej-Roguskiej, tegoroczny deficyt budżetowy będzie wyższy niż 22 mld zł. Istnieje zagrożenie, że w 2010 dług publiczny przekroczy 55 proc. PKB.

"Myślę, że (deficyt w 2009 - PAP) będzie większy (niż 22 mld zł - PAP), bo jest wiele różnych elementów, które trzeba wziąć pod uwagę. Prosta sprawa, kurs euro, po jakim będziemy wymieniali środki unijne. To kurs z dnia wymiany, a trudno przewidzieć czy wtedy euro będzie kosztować 4,07 zł, 4,10 czy 4,20. Najbezpieczniej jest mówić, że to będzie w granicach zapisanych w ustawie budżetowej" - powiedziała w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

W projekcie ustawy budżetowej na 2010 r. zapisano, że tegoroczny deficyt budżetowy wyniesie 22,47 mld zł wobec planowanego w znowelizowanej ustawie budżetowej na 2009 r. deficytu na poziomie 27,18 mld zł.

Zdaniem Suchockiej-Roguskiej, istnieje zagrożenie przekroczenia przez dług publiczny w 2010 roku poziomu 55 proc. PKB.

d3gv5pj

"Wykorzystamy wszystkie dostępne instrumenty, żeby je neutralizować. Jednym z nich jest trzymanie wydatków w ryzach w tym i przyszłym roku" - powiedziała.

"W tym roku nie ma ryzyka przekroczenia progu 55 proc., ale za rok trzeba będzie pilnie obserwować wskaźniki dotyczące długu. Bo takie przekroczenie ma bardzo poważne skutki" - dodała.

Suchocka-Roguska spodziewa się, że we wrześniu dochody podatkowe będą wyższe od spodziewanych.

"Kluczowe są dane o wpływach z VAT. Akcyza, bo to już widać, idzie nieźle. Poza tym, jeśli mamy wzrost PKB wyższy od spodziewanego, można założyć, że będzie lepiej" - powiedziała.

d3gv5pj

Jej zdaniem, 1-proc. wzrost PKB widać w sierpniowych dochodach budżetu.

"Ostatecznych danych o wrześniu jeszcze nie ma. Ale wpływy są wyższe od prognoz" - powiedziała.

Z danych GUS wynika że Produkt Krajowy Brutto (PKB) wzrósł w II kwartale 2009 roku o 1,1 proc. rdr, po wzroście o 0,8 proc. rdr w I kw.

Zdaniem wiceminister finansów, rząd przyjmie budżet na 2010 rok bez zmiany zakładanych wskaźników makro.

"Wstępna akceptacja była 8 września, a nie mamy tylu nowych danych, by przewidywać nowe tendencje" - dodała.

Projekt budżetu skonstruowano przy założeniu wzrostu gospodarczego na poziomie 1,2 proc. i inflacji średniorocznej 1,0 proc. oraz prognozie bezrobocia na koniec 2010 roku wynoszącej 12,8 proc. (PAP)

nik/ ana/

d3gv5pj

Podziel się opinią

Share
d3gv5pj
d3gv5pj