Trwa ładowanie...
d1ijhc0

Dekoder do odbioru platformy cyfrowej TVP za mniej niż 300 zł

Cena dekodera potrzebnego do odbioru programów platformy cyfrowej TVP nie powinna przekraczać 300 zł - poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej p.o. prezes TVP Piotr Farfał. Dodał, że ostatecznie o cenie zadecyduje rynek producentów tego sprzętu.

Share
d1ijhc0

W ubiegłym tygodniu Telewizja Polska uruchomiła bezpłatną część satelitarnej ogólnopolskiej platformy cyfrowej. Dzięki niej od ubiegłego wtorku Polacy mogą oglądać za darmo w cyfrowej jakości programy nadawcy publicznego - TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Sport, TVP HD, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia - oraz TV Puls i TV Trwam. Do odbioru potrzebują jednak odpowiedniego urządzenia - telewizora z wbudowanym dekoderem MPEG-4 lub samego dekodera MPEG-4 (tzw. set-top boxa), które należy podłączyć do odbiornika telewizyjnego. Zakup i podłączenie dekodera nie zwalnia z opłaty abonamentowej od posiadanego odbiornika.

Set-top box (STB) jest elektronicznym urządzeniem, które umożliwia odtwarzanie m.in. wideo, dźwięku oraz pozwala na odbiór programów cyfrowych. Urządzenia te są już w sprzedaży w niewielkich ilościach, m.in. w sklepach internetowych.

Jak powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej Farfał, przed uruchomieniem platformy cyfrowej TVP zbadała rynek dekoderów. _ Zaprosiliśmy do telewizji 27 dostawców i producentów set top-boxów. Nasze zaproszenie przyjęły 22 firmy, teraz dołączyły 2 następne _" - powiedział i dodał, że otrzymał od producentów zapewnienie, że dekodery zaczną pojawiać się w większych ilościach na rynku w listopadzie br. _ To jest konkret, który dostaliśmy na piśmie _ - powiedział. Zdaniem Farfała, nie powinny one kosztować więcej niż 300 zł. Będą one dostępne m.in. w marketach ze sprzętem elektronicznym.

d1ijhc0

Set top-boxa nie będą musieli kupować właściciele telewizorów z wbudowanym dekoderem MPEG-4. Takie telewizory można również kupić w marketach ze sprzętem elektronicznym.

Dekodery MPEG-4 lub odpowiednie odbiorniki są również potrzebne, by odbierać naziemną telewizję cyfrową, tzw. DVB-T. Procesem przechodzenia z telewizji analogowej na DVB-T kierują Urząd Komunikacji Elektronicznej oraz Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Obecnie trwa emisja testowa tej telewizji. Za pomocą zwykłego dekodera MPEG-4 nie będzie jednak można odbierać jednocześnie programów platformy cyfrowej TVP oraz naziemnej telewizji cyfrowej.

Zdaniem Farfała, będzie to możliwe dzięki tzw. dekoderom hybrydowym MPEG-4, których na polskim rynku jeszcze nie ma. O nich jednak Farfał także rozmawiał z producentami set-top boxów. _ Obecnie nie wiemy, jaka będzie cen finalna set top-boxu hybrydowego _ - powiedział. Dodał jednak, że ma zapewnienie producentów, że ten sprzęt pojawi się na rynku najpóźniej na początku stycznia 2010 roku.

Farfał uważa, że rząd powinien zastanowić się nad wsparciem finansowym kupna dekoderów dla najuboższych, których na to nie stać. _ Być może opłaca się rządowi dopłacić do darmowej platformy TVP i te set-top boxy dla najbiedniejszych sfinansować _ - powiedział.

d1ijhc0

Część płatną TVP planuje uruchomić 15 grudnia. Widzowie, którzy zechcą oglądać programy stacji Polsat, Polsat 2, TVN, TVN7, będą musieli opłacić jednorazowo koszt karty abonenckiej w wysokości ok. 50 zł. Farfał powiedział w poniedziałek, że być może w ten sposób będą również dostępne także inne kanały - trwają rozmowy m.in. z Telewizją Silesia. Powiedział też, że prawdopodobnie cena karty dla osób, które płacą abonament, będzie o 20 zł mniejsza.

Druga część płatnej oferty - która ma być uruchomiona 15 grudnia br. - skierowana jest do widzów, którzy zapłacą za oglądanie pojedynczych kanałów, a nie ich pakietów, bez wiązania się długotrwałą umową. Docelowo TVP chce mieć około 20 kanałów płatnych, ale nie zdradza jeszcze, jakie to będą programy. Karty mają być dostępne w punktach sprzedaży platform cyfrowych. Zdaniem Farfała, w Polsce jest ok. 1,2 tys. takich placówek.

Prezes TVP poinformował też, że pod koniec przyszłego tygodnia w mediach rozpocznie się kampania informacyjna dot. platformy cyfrowej TVP i cyfryzacji.

TVP realizuje projekt z operatorem satelitarnym z siedzibą w Luksemburgu - SES Astra.

Na polskim rynku działają już satelitarne platformy cyfrowe; są to m.in. Cyfra+, Cyfrowy Polsat, telewizja n.

d1ijhc0

Podziel się opinią

Share
d1ijhc0
d1ijhc0