Trwa ładowanie...
d2ydd4d

Deloitte: Na święta Bożego Narodzenia Polacy wydadzą o 5% więcej niż w 2015 roku

Warszawa, 24.11.2016 (ISBnews) - Polacy deklarują, że wydadzą w tym roku na święta Bożego Narodzenia o 5% więcej niż w ubiegłym roku, tj. kwotę 1 121 zł na rodzinę. Podobnie jak rok wcześniej Polska jest nadal jedynym krajem w Europie, w którym konsumenci przed świętami zamierzają robić zakupy spożywcze w sklepach dyskontowych, na co wskazało 67% badanych, (wzrost o 11 pkt proc.) więcej niż rok wcześniej,wynika z badania Deloitte.

Share
d2ydd4d

Bożonarodzeniowy budżet we wszystkich przebadanych krajach będzie wynosił średnio 408 euro. W tym roku krajami o najwyższych planowanych wydatkach są Dania, Hiszpania i Włochy.

"Zdecydowane pogorszenie nastrojów w stosunku do ubiegłego roku obserwowane jest wśród Belgów, co może być reakcją na tamtejszą niespokojną sytuację wewnętrzną. O pesymizmie możemy mówić również w przypadku Polaków oceniających sytuację gospodarczą. Różnica pomiędzy pozytywnymi i negatywnymi odpowiedziami wynosi minus 25 pkt proc." - powiedziała dyrektor w dziale konsultingu Deloitte Magdalena Jończak, cytowana w komunikacie.

W 2016 r. Polacy na prezenty przeznaczą ok. 44 % swojego bożonarodzeniowego budżetu (489 zł), a na jedzenie 46% (512 zł). Na spotkania towarzyskie planują natomiast wydać 120 zł.

Raport wykazał, że 37% budżetu przeznaczonego na prezenty Polacy zostawią w tym roku w sklepach internetowych. "To drugi najwyższy wynik spośród badanych krajów. Wyższy odsetek, bo aż 48 % uzyskały jedynie Niemcy. To oznacza, że każdy z nas średnio za prezenty zakupione w sieci zapłaci 42 euro" - powiedział dyrektor w Deloitte Digital Wojciech Górniak, cytowany w komunikacie.

d2ydd4d

Polska jest jedynym spośród badanych krajów, gdzie zarówno online, jak i w sklepach tradycyjnych wydatki na prezenty będą wyższe niż przed rokiem. Wzrost deklarowanych środków na ten cel wynosi 4,3 % r/r. Polacy planują jako prezenty kupować przede wszystkim kosmetyki i perfumy, słodycze oraz książki.

"Nowością w zestawieniu dziesięciu najpopularniejszych upominków w Polsce jest odzież sportowa, która zanotowała awans aż o jedenaście miejsc, co może być spowodowane rosnącą aktywnością fizyczną Polaków. Na czwartą pozycję awansowały pieniądze, wskazywane w poprzednich latach jako bardzo pożądane prezenty" - powiedział dyrektor w dziale konsultingu Deloitte Mariusz Chmurzyński cytowany w komunikacie. Wśród prezentów kupowanych nastolatkom dominują słodycze, a największy awans w tym zestawieniu odnotowała również odzież sportowa.

19 edycja raportu Deloitte "Zakupy Świąteczne 2016" powstała na podstawie badania przeprowadzonego na grupie 6 500 osób w przedziale wiekowym 18-65 lat w 9 krajach Europy.

(ISBnews)

d2ydd4d

Podziel się opinią

Share
d2ydd4d
d2ydd4d