Trwa ładowanie...
d1pkl6s

Detaliczny rynek apteczny spadł r/r o 24 proc. w styczniu - IMS Health

03.02. Warszawa (PAP) - Sprzedaż leków i innych produktów farmaceutycznych w aptekach (mierzona w PLN na poziomie cen detalicznych brutto) spadła w styczniu 2012 roku o ok. 24...

Share
d1pkl6s

03.02. Warszawa (PAP) - Sprzedaż leków i innych produktów farmaceutycznych w aptekach (mierzona w PLN na poziomie cen detalicznych brutto) spadła w styczniu 2012 roku o ok. 24 proc. w ujęciu rdr. Po czterech tygodniach stycznia wartość ta wynosiła 1,4 mld zł - wynika z danych pochodzących z panelu aptek współpracujących z IMS Health, niezależnej firmy badającej rynek farmaceutyczny.

"Od początku stycznia obserwujemy wyraźnie niższe sprzedaże w aptekach. W pierwszym tygodniu tego roku pacjenci wydali w aptekach aż o 35 proc. mniej niż rok wcześniej. W kolejnych tygodniach spadki były trochę mniejsze, odpowiednio 25, 20 i 17 procent. W ujęciu ilościowym rynek apteczny spadł o 22 proc." - powiedział cytowany w komunikacie Marcin Gawroński, ekspert IMS Health.

Na taki obraz rynku aptecznego w styczniu wpłynęło wiele czynników. Głównym było wprowadzenie nowej listy leków refundowanych od stycznia 2012 roku, które wyraźnie zmieniło typowe zachowania pacjentów na przełomie roku i spowodowało wzmożone zakupy leków w grudniu. Wtedy to klienci aptek obawiając się wzrostu cen leków i usunięcia niektórych z nich z list refundacyjnych kupowali leki na zapas, co spowodowało w całym miesiącu kilkunastoprocentowy wzrost wartości sprzedaży w ujęciu rok do roku.

"Na słabe wyniki sprzedaży aptek w styczniu wpływ miały także opóźnienia w podpisywaniu umów z NFZ, protest lekarzy oraz bardzo niskie temperatury w ostatniej dekadzie miesiąca" - powiedział Gawroński.

W grupie leków dostępnych bez recepty (OTC) spadek sprzedaży w ujęciu rok do roku wyniósł w styczniu 16 proc. ilościowo, a w ujęciu wartościowym 7 proc. Najbardziej, spadła sprzedaż witamin, minerałów i preparatów stosowanych w kaszlu, grypie i innych chorobach układu oddechowego.(PAP)

bas/ jtt/

d1pkl6s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pkl6s
d1pkl6s