Trwa ładowanie...
d1j4u0g

Detaliczny rynek apteczny spadł w pierwszym tygodniu stycznia o 35 proc. r/r - IMS Health

13.01. Warszawa (PAP) - Wartość sprzedaży leków i innych produktów farmaceutycznych w aptekach (mierzona w PLN na poziomie cen detalicznych brutto) spadła w pierwszym tygodniu...

Share
d1j4u0g

13.01. Warszawa (PAP) - Wartość sprzedaży leków i innych produktów farmaceutycznych w aptekach (mierzona w PLN na poziomie cen detalicznych brutto) spadła w pierwszym tygodniu stycznia 2012 roku o 35 proc. w ujęciu rdr do około 258 mln zł - wynika z danych pochodzących z panelu aptek współpracujących z IMS Health, niezależnej firmy badającej rynek farmaceutyczny.

Wprowadzenie nowej listy leków refundowanych od stycznia 2012 roku wyraźnie zmieniło typowe zachowania pacjentów na przełomie roku. W grudniu klienci aptek obawiając się wzrostu cen leków i usunięcia niektórych z nich z list refundacyjnych kupowali leki na zapas, co spowodowało w całym miesiącu kilkunastoprocentowy wzrost wartości sprzedaży w ujęciu rok do roku.

"Szczególnie widoczne było to w dwóch ostatnich tygodniach grudnia, kiedy to po opublikowaniu nowych list refundacyjnych dynamika rynku wyraźnie przyspieszyła, a tygodniowa wartość rynku przekroczyła 550 mln złotych. W tym okresie pacjenci kupili w aptekach o około 20 proc. więcej leków w ujęciu ilościowym i nawet o 30-40 proc. więcej w ujęciu wartościowym w porównaniu do poprzedniego roku" - powiedział cytowany w komunikacie Marcin Gawroński, ekspert IMS Health.

"Z kolei początek stycznia, kiedy trwał protest lekarzy i część aptek nie miała jeszcze podpisanych umów z NFZ, był okresem o niezwykle małej dynamice. W pierwszym tygodniu 2012 roku sprzedaż w aptekach wyniosła niecałe 260 mln złotych, co oznacza spadek o blisko 35 procent w ujęciu rok do roku" - dodał.

d1j4u0g

Szczególnie duże spadki sprzedaży w aptekach na początku stycznia, sięgające ponad 70 proc., IMS Health zanotował w grupie materiałów medycznych, do której należą paski diagnostyczne do oznaczania stężenia glukozy we krwi. W tym wypadku zwiększone zakupy, jakich pacjenci dokonali w aptekach w grudniu (wzrost o ponad 115 proc. rdr do 108 mln złotych), wyraźnie obniżyły wyniki na początku stycznia.

Spadki sprzedaży, choć nie tak duże jak w przypadku pasków diagnostycznych, zanotowano również w innych grupach leków dotkniętych zmianami na listach refundacyjnych.

IMS Health obserwuje także anomalie sprzedaży z hurtowni do aptek. Średnia sprzedaż dzienna hurtowni w okresie międzyświątecznym była o ponad 35 proc. wyższa od rejestrowanej w analogicznym okresie 2010 r. Z kolei w pierwszym tygodniu stycznia średnia dzienna sprzedaż z hurtowni była aż o jedną trzecią niższa od rejestrowanej w analogicznym okresie 2010 r.

"Możemy powiedzieć, że na początku 2012 roku sprzedaże zarówno z hurtowni do aptek, jak i z aptek do pacjentów są wyjątkowo niskie. Również w kolejnych tygodniach możemy spodziewać się nietypowych wyników rynku aptecznego w konsekwencji wprowadzania nowej ustawy refundacyjnej" - powiedział Gawroński.

Wcześniej IMS Health informował, że wartość sprzedaży hurtowni farmaceutycznych do aptek wzrosła w grudniu 2011 roku w ujęciu rocznym o 14,3 proc. do ponad 1,96 mld zł (mierzona w zł na poziomie cen hurtowych netto), a w całym 2011 roku wzrost rynku wyniósł 4,8 proc. do 23,3 mld zł.(PAP)

bas/ osz/

d1j4u0g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1j4u0g
d1j4u0g