Deweloperzy mocno w górę

Środowa sesja na warszawskim parkiecie rozpoczęła się od nieznacznych wzrostów. Do południa rynek powoli zyskiwał na wartości, pomimo iż dane makro nie sprzyjały dzisiaj giełdowym bykom.

Deweloperzy mocno w górę
Źródło zdjęć: © WP.PL

Dane Eurostatu dotyczące produkcji przemysłowej w Polsce wskazały na spadek Produktu Krajowego Brutto, dynamika wzrostu gospodarczego wyhamowała i była w kwietniu niższa o 0,9 proc., licząc rok do roku. Szeroki WIG ostatecznie zyskał 0,12 proc., indeks WIG20 zamknął się 0,10 proc. poniżej wtorkowego poziomu. Imponująco wyglądały spółki deweloperskie, indeks reprezentujący tę gałąź gospodarki na giełdzie zyskał 2,23 proc. Pokaźne wzrosty były udziałem również spółek budowlanych, które średnio zyskały 1,69 proc. Poniżej oczekiwań znalazły się natomiast spółki chemiczne, których indeks zniżkował 0,99 proc.

Na środowej sesji pozytywnie wyróżniał się Boryszew, który zyskał na wartości ponad siedem procent. Po zielonej stronie rynku znalazły się również Tauron (+1,62 proc.), PZU (+1,39 proc.), KGHM (+1,39 proc.), TP SA (+0,74 proc.), Asseco Polska( +0,69 proc.). Analitycy JP Morgan obniżyli cenę docelową dla akcji KGHM-u do 171,8 zł, podtrzymując rekomendację „przeważaj”. Niemiłą niespodziankę inwestorom sprawiły akcje PGNiG, które przeceniły się 2,84 proc. Dzisiaj Skarb Państwa podał, iż nie został rozstrzygnięty konkurs na prezesa spółki gazowej. Powodów do zadowolenia nie mieli dzisiaj posiadacze banków, traciły na wartości BRE i Handlowy, a walory PKO i Pekao oscylowały w okolicach wczorajszych zamknięć. Mocniejsze – ponaddwuprocentowe przeceny – dotknęły także akcjonariuszy PGE i Eurocashu.

Na szerokim rynku pozytywnie wyróżniał się CDR (+5,89 proc.). Spółka w przyszłym roku wypuści na rynek swoją sztandarową grę Wiedźmin 3, której produkcja ma pochłonąć 45 mln zł, a reklama blisko 25 mln USD. Imponujące wzrosty zanotował na dzisiejszej sesji Mostostal Zabrze, który w ostatnich tygodniach informował o zwiększeniu wartości umowy na wykonanie instalacji procesowej dla produkcji katalizatorów dla mobilnego systemu redukcji NOx w fabryce BASF. W trendzie wzrostowym w środę obserwowaliśmy deweloperów: JW Construction (+6,80 proc.), LC Corp (+5,41 proc.), Gant (+10,64 proc.), Echo (+6,99 proc.), Polnord (+5,05 proc.). Na spadkowym biegunie znalazł się Ciech, który po rekomendacji PKO BP stracił na wartości 3,70 proc.

Środowa sesja potwierdziła relatywną siłę polskiego parkietu. Pomimo spadków na światowych rynkach warszawski parkiet utrzymał się powyżej wtorkowych poziomów zamknięć. Indeks WIG znajduje się powyżej istotnego poziomu 48 000 pkt, w moim odczuciu podąża do poziomu 50 000 pkt. Warszawski parkiet ma obecnie duży potencjał wzrostowy, szczególnie spółki o średniej i małej kapitalizacji, co było dzisiaj widoczne, biorąc pod uwagę firmy deweloperskie i budowlane. Spadające stopy procentowe i wysokie stopy dywidend to środowisko sprzyjające do kontynuowania tendencji wzrostowej w najbliższych miesiącach.

Grzegorz Skrzyczyński

makler DM BZ WBK S.A.

| Źródłem danych są GPW, PAP, Reuters, GUS, NBP, DM BZ WBK S.A., prasa finansowa i internetowe serwisy finansowo-ekonomiczne. Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autorów i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

giełdy w europiegpwwig20

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)