Trwa ładowanie...

Deweloperzy o programie Mieszkanie+. Nie będzie dla nich konkurencją?

Część środowiska deweloperskiego bez większych obaw wypowiada się o programie Mieszkanie Plus. Na początku czerwca przedstawiciele rządu zaprezentowali koncepcję nowego projektu. Zakłada on m.in. wspieranie budownictwa społecznego, premii za oszczędzanie oraz tanie mieszkanie na wynajem na państwowych gruntach.
Share
Deweloperzy o programie Mieszkanie+. Nie będzie dla nich konkurencją?
Źródło: Fotolia, Fot: Piotr Adamowicz
d3tl4sv

Część środowiska deweloperskiego bez większych obaw wypowiada się o programie Mieszkanie+. Na początku czerwca rząd pokazał koncepcję nowego projektu, który zakłada m.in. wspieranie budownictwa społecznego, premię za oszczędzanie oraz mieszkanie na wynajem na państwowych gruntach.

Jacek Bielecki z Polskiego Związku Firm Deweloperskich ocenia, że program Mieszkanie+ nie będzie konkurencją dla deweloperów. - Chodzi o inną grupę docelową - uzupełnił Bielecki. - Na podstawie przekazu, który płynie z rządu wysuwamy wnioski, że to nie dotyczy naszej działalności, to ma być dla ludzi, których nie stać kredyt mieszkaniowy, dla tych najgorzej uposażonych, którzy i tak nie są naszymi klientami - wyjaśnił.

Jacek Bielecki nie wykluczył, że być może uruchomienie Mieszkania+ spowoduje poszerzenie działalności deweloperów. Stałoby się tak, gdyby operator tego programu zwrócił się do przedstawicieli tej branży i zamawiał mieszkania.

d3tl4sv

- Są więc być może nadzieje na inny sposób działalności, czyli organizowanie procesu inwestycyjnego - powiedział Jacek Bielecki.

W ramach programu Mieszkanie+ zostanie utworzony Narodowy Fundusz Mieszkaniowy. Lokale, które wybuduje zostaną przeznaczone na wynajem. Czynsz za 50-metrowy lokal wyniesie mniej więcej tysiąc złotych miesięcznie.

W przyszłym roku mają ruszyć zapisy do programu. Pierwszeństwo będą miały osoby bez zdolności kredytowej. Inne kryteria, to liczba dzieci i wysokość dochodów. Za to wszystko zostaną przyznane punkty. Osoby, które będą miały ich relatywnie mało, poczekają na przydział mieszkania nieco dłużej.

Program Mieszkanie+ przewiduje także wsparcie dla osób, które oszczędzają na własny lokal. Powstaną tak zwane Indywidualne Konta Mieszkaniowe, na których będzie można gromadzić środki. Dla oszczędzających przewidziane są premie w wysokości do kilku tysięcy złotych rocznie.

d3tl4sv

Podziel się opinią

Share
d3tl4sv
d3tl4sv